Android Telefon Alırken Şu Hususlara Dikkat

Fahri Gün 07 Eyl 2017 Mobil 707  0

Yeni yazımızda, Android telefon alırken dikkat edilmesi gereken hususların altını çiziyoruz.

Hızlı İşlemci ve Yüksek Ekran Teknolojisi

Aslında telefon alan bir kişinin öncelik verdiği özellikler kişiden kişiye farklılıklar arz edebilir. Örneğin çok canlı görüntüye ihtiyaç duymuyor olabilirsiniz. Ancak günümüzde telefon alırken cihazın en azından full HD ekran teknolojisine sahip olmasına gözen gösterin. Aynı  zamanda hızlı bir işlemci çoklu işlemler yaptığımız telefonlarımızda oldukça önemli. Sık sık donmamalı, seri bir işleyişe sahip olmalıdır. Bu da güçlü ve hızlı bir işlemciyle mümkün. Tabii hızlı işlemcinin teknolojik anlamda yeni olmasına, ne kadar güç tükettiğine de dikkat edilmeli. İşlemcilerin yenileri çıktıkça mimarileri de yenileniyor. Böylelikle daha az enerji tüketimi ile daha yüksek performans mümkün oluyor.

Güncel Bir Cihaz

Ürününüzün yazılımsal olarak güncel olması ve güncellemeleri uzun bir süre alması haliyle daha güncel ve daha uzun ömürlü bir cihaza sahip olmanızı sağlayacak. Özellikle her yıl yeni bir Android sürümü çıktığı düşünülürse işletim sistemi güncellemelerinden faydalanmak oldukça önemli. Mesela 7 Eylül 2017 gününden bir örnek verecek olursak şu an Marshmallow sürümünden daha eski sürüme sahip bir telefon alınmaz. Ve Marshmallow alınırken de en azından Nougat güncellemesi de zaman içerisinde verilmeli. Bu konuda bazı markalar müşterilerine uzun süre güncellik vadederken bazı markalar maalesef pek güncelleme sunmuyor.

Depolama Özellikleri

Android cihazlarda örneğin 8 GB dahili depolama alanı olan bir cihazın yaklaşık 3-4 GB kadarı işletim sisteminin dosyalarına yani Android dosyalarına gidiyor. O halde 8 GB depolamaya sahip bir telefonda geriye çok az bir depolama alanı kalıyor. Aynı zamanda harici depolama kartı desteği de bulunmuyorsa maalesef telefonunuz çok kısa bir süre içerisinde dolacaktır. Özellikle sürekli fotoğraf, video çekilen bir telefonda depolama alanı çok daha hızlı tükenecek. O halde telefon alırken en azından 16 GB dahili depolama alanının olmasına ve aynı zamanda harici depolama kartı desteğini de sunuyor olmasına dikkat edin.

Pil Kalitesi

Telefon üreticileri cihazların daha uzun süre şarj olmadan kullanılabilmesi için pil konusunda büyük çalışmalar içindeler. Bazı piller yanlış işçilikten dolayı kısa sürede patlıyor veya çok ısınabiliyor. Buna Samsung gibi en ünlü markalardan birinin Note  serisinde yaptığı büyük hata örnek olarak gösterilebilir. Cihazın şarj ömrüne ve pilinin kalitesine dikkat edin.

Araştırıp Soruşturun

Bir telefonun özelliği ne kadar iyi olursa olsun sağlamlığı, kronik sorunlarının olup olmadığı çok önemli konular. Mesela bazı telefonlar çok üstün özelliklere sahip oluyor ancak çok  çabuk kırılıp çiziliyor. Aynı şekilde üstün özellikli bir telefonun şarj filmi sürekli bozulabiliyor. O halde teknik özelliklerinin yanında telefonun uzun ömürlü olup olmadığını incelemek, araştırmak gerekiyor.

 

Etiketler: , ,
Realme V15 5G Modeli İçin Yeni Yazılım Güncellemesi Çıktı
Galaxy A52 İncelemesi
Huawei P30 Pro Güncelleme Aldı
Telefonun Kamerasının Farklı Yeteneklerini de Sergileyen 5 Üretken Yazılım

Yorum Yapmayı Unutmayın :)