Akıllı Telefon Pili Şoklama Yöntemi

Fahri Gün 13 May 2019 Mobil 188  0

Akıllı telefonunuzda yer alan bataryayı şoklama yapmak için nasıl bir yol izlemelisiniz? Yeni içeriğimizde bu konu üzerine eğilim gösteriyoruz.


Cihazlarda yer alan bataryalar belli bir süreden sonra pil ömrü konusunda sıkıntıya neden olabilir. Çünkü her pilin belli bir ömrü bulunmaktadır. Belli bir süreden sonra kimyasal yaşlanma sorunu meydana gelir. Kimyasal yaşlanma nedeniyle pil dayanma süreleri giderek azalmaya başlar. Bu gibi durumlarda pil şoklama işlemi gerçekleştirilebilir..


Kimyasal yaşlanmaya neden olan etkenler nelerdir?


Eğer yanlış şarj aleti kullanıyorsanız veya farklı bir pil aldıysanız kimyasal yaşlanmayı hızlandırabilirsiniz. Ancak pilin kimyasal yaşlanma eylemi hiçbir şey yapmasanız bile meydana gelecektir. Yani doğru kullanıyor olsanız bile pil özellikle birkaç yılın ardından artık eski gücünde olmaz, pili biraz daha çabuk bitmeye başlar.


İşleme geçelim


İlk olarak bir piy şoklama cihazınıza ihtiyaç duyacağınızı söyleyelim. Pil şoklama cihazına pilinizi takarak şoklama yapabilirsiniz. Ancak pil şoklama cihazınız bulunmuyorsa o halde 9 voltluk bir pile, elektrik kablosuna, elektrik bandına ihtiyaç duyacaksınız. Dilerseniz 9V veya 12V çıkışı olan adaptörlerden de yararlanabilirsiniz.
Pil şoklama işleminin tehlikeli bir işlem olduğunu, elektrik konusunda az da olsa bilgi sahibi olmayan bir kişinin uğraşmaması gerektiğini belirtelim. Pilleri düzeltmek isterken tamamen bozulması bile mümkün olabilir. Hatta pil kimi zamanlarda patlayabilmektedir.

Kutup seçiminde dikkat


Eğer riski göze alıyor ve bu konularda birikiminizin olduğunu biliyorsanız o halde ilk olarak pil ile kablo arasındaki bağlantıyı yapın. Bunu yaparken pilin üzerinde yer alan kutupları dikkate alın. + kutbu için bir kablo, – kutbu için bir başka kablo kullanın. Kabloların ucunu elektrik bandıyla sarın ve uçlarına bağlantıyı yapın. Kutup seçiminde bir yanlış yaptığınız taktirde bir kısa devre söz konusu olabilir. Kısa devre nedeniyle de bataryanızda geri dönülmez hasarlara sebebiyet verebilirsiniz.

Şoklama işlemi sırasında telefon bataryasının bir süre sonra ısınmaya başlaması gerekmektedir. Aksi taktirde bir sorun olabilir. Batarya biraz ısındıktan sonra bağlantıyı sonlandırın ve bataryayı tekrar telefonunuza takıp son durumunu kontrol edin.
Eğer pil boş gözüküyorsa bu normaldir. Telefonu normal bir şekilde şarj edip bataryanızı doldurunuz. Şoklama işleminin ardından çabuk şarj tükenmesi sorununun belirli bir ölçüde önüne geçebilirsiniz.
Sony Ericsson W707 Yıllar Sonra Satışa Sunuldu
Honor ViewPad 6 5G Tablet Modeli Tanıtıldı
Google Uygulaması Güncellenerek Yeni Bir Görünüme Kavuştu
Mi Note 10 Pro Kararlı Android Güncellemesi Çıktı

Yorum Yapmayı Unutmayın :)