Akıllı Telefon Bağımlılığını Engellemek İçin Bu Yöntemleri Uygulayın

Fahri Gün 26 Eyl 2017 Mobil 864  0

Eğer akıllı telefon bağımlısıysanız veyahut bağımlı olmaktan korkuyorsanız size bazı önerilerimiz var. Önerilerimizi dinlediğiniz taktirde bu bağımlılığı aşabilirsiniz.

Eskiden telefon bağımlılığı ile ilgili bir içerik yazılsaydı sanırım o içeriği okuyan kişi gülüp geçerdi ancak günümüzde telefon bağımlılığı ciddi seviyelere ulaştı. Çünkü telefonlar artık akıllılaştı ve pek çok fonksiyona sahipler. Bu fnoksiyonlarından dolayı da çok popülerler ve işe de yarıyorlar ancak sürekli yanımızda taşıdığımız bu aletlere bide bağımlı olmamız büyük bir problem teşkil ediyor. Yeni içeriğimizde bu bağımlılıktan kurtulma yolunuzu ve hiç yakalanmamak için yapmanız gerekenleri bir ele almak istedik.

Bildirim ve Uygulama Kontrolü

Öncelikle telefon bağımlısı olmamak için cihazımızı çok zengin tutmamaya özen göstermemiz lazım. Mesela ilgi alanlarımıza giren uygulamaları telefonumuza yüklediğimizde ve sürekli bu uygulamalardan bildirim geldiğinde akıllı telefon bağımlılığı riski ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu gibi konularda yapılacak en iyi hamle telefonda az ve öz uygulamanın bulunması ve çok uygulama bulunsa bile uygulama bildirimlerinin kapatılmasıdır.

Online Oyun Oynamayın

Online oyunlar tek kişilik oyunlara göre çok daha fazla bağımlılığa neden oluyor. Özellikle akıllı telefonlarda sayısız online oyun bulunduğu göz önüne alınırsa ve kişinin sürekli telefonunu yanında taşıdığı düşünülürse haliyle bağımlılık kaçınılmaz oluyor. Mesela mobilden Travian uygulamasını yükleyip oyuna kaydoldunuz ve oynamaya başladınız diyelim. Server siz oyuna bakmıyorken bile açık olacak. Siz oyuna girmediğiniz süre zarfında başka kişiler gelişebilecek ve hatta sizin köyünüze saldırı yollayabilecek. Haliyle oyunu da seviyorsanız sık sık oyuna girme ihtiyacı hissedeceksiniz ve telefon da hep elinizde olacak.

Sosyal Medyayı Sınırlandırın

Sosyal medya hesapları günümüzde en fazla mobil platformdan kullanılıyor. O yüzden akıllı telefon sahiplerinin sosyal medyada zaman geçirirken daha dikkatli davranmaları gerekiyor. Sosyal medyada telefon kullanırken kendinizi sınırlandırmalısınız.  Telefonunuzdan sosyal medya uygulamalarını silmek ve sadece bilgasayara oturduğunuzda sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmek size çok vakit kazandıracak.

Telefonu Alarm Saati Olarak Kullanmamalısınız

Eğer alarm saati olarak akıllı telefonunuzu kullanıyorsanız bunu tekrar düşünmenizde yarar var. Çünkü telefon ile uyandığınızda haliyle hemen telefonu elinize aldığınız  için o sırada gelen bazı bildirimler dikkatinizi çekiyor veya maillerinizi, mesajlarınızı kontrol etme gibi gereksinimler hissediyorsunuz. Bu, daha doğrulmadan kalkar kalkmaz yatakta telefonunuz ile vakit geçirmenize ve güne o şekilde başlamanıza neden oluyor.

Yazımızı toparlayacak olursak genel itibariyle akıllı telefon bağımlılığından kurtulma yolunun dsiplin ile doğrudan ilişkili olduğunu söyleyebilirim. Bu aslında sigara bağımlılığı gibi konularda da aynı. Bir konuda değişmeyi gerçekten isterseniz ve gerekli dsiplini uygulayabilirseniz bağımlılıklardan kurtulabiliyorsunuz. Yeni yazımızda görüşmek üzere…

Huawei P50 Pro 4G Teknik Özellikleri Belirlendi
Android Telefonlarda Önbellek Temizliği Yapmak
Xiaomi Mi Mix 4 Gizli Selfie Kamerası İle Gelecek
Galaxy A52 Güvenlik Güncellemesini Hızlıca Aldı

Yorum Yapmayı Unutmayın :)