YouTube Videoları Nasıl Düzenlenebilir?

Fahri Gün 04 Eyl 2017 İnternet 709  0

YouTube üzerinde video düzenleme işleminin nasıl yapıldığını anlatıyoruz.

YouTube bildiğiniz gibi bir video paylaşım platformu ve bu platformda siz de ücretsiz olarak üyelik açıp videolar yükleyebilirsiniz. Peki videoyu yükledikten sonra onu tekrar düzenlemek istediğimizde bunu nerden nasıl yapacağız?

Bunun için ilk olarak düzenlemek istediğiniz videoyu YouTube üzerinden başlatın. Ardından sağ altta bulunan Videoyu Düzenle butonuna tıklayın. Bunu yaptıktan sonra sekmeli düzenleme ekranı karşınıza gelecek. Açmış olduğunuz ekranda düzenleme ile alakalı varsayılan Bilgiler ve Ayarlar ekranında yukarıda 6, orta kısımda da 4 düzenleme sekmesi bulunuyor.

Görüntü iyileştirme sekmesinde videonuza farklı bir görünüm kazandırabiliyor, efektler ekleyebiliyorsunuz. Doygunluk, renk sıcaklığı, filtreler gibi ayarlamalar var. Bunları zevkinize göre ayarlayıp yukarı sağ bölümde bulunan Kaydet butonuna bastığınızda görüntü iyileştirmesini yapmış oluyorsunuz.

Görüntü iyileştirmesinin sağ tarafında da Ses kısmı var. Ses kısmından sağ tarafta bulunan şarkı listelerinden beğendiğiniz bir şarkıyı işaretleyip sağ üst tarafta yer alan kaydet butonuna basın. Bu şarkılar telif hakkı problemi yaşatmayan ücretsiz şarkılardır ve YouTube üzerinde çok fazla kullanırlar.

Bitiş ekranı ve ek açıklamalar  kısmından da videoya abone ol, bağlantı paylaşımı gibi butonlar, yazılar ekleyebiliyorsunuz. Bunu öğe ekle alanını kullanarak yapıyorsunuz. Öğe ekle alanını açıp abone ol bağlantısı eklemek için ve benzeri etkinlikler için kullanabiliyorsunuz. Aynı şekilde Bitiş ekranı ve ek açıklamalar özelliğinin hemen sağındaki Kartlar sekmesi de benzer bir işlev görüyor. Yine videonuzu özelleştirmek, sonuna reklam, bağlantı, abone ol gibi butonlar eklemek için kullanabiliyorsunuz.

Altyazılar alanından da videonuz için bir altyazı oluşturabiliyorsunuz.

Bilgiler ve Ayarlar

Üst tarafta bulunan sekmelerden en çok kullanılanı ise sol başta yer alan Bilgiler ve Ayarlar sekmesidir. Bu sekme videoyu düzenleme ekranında varsayılan sekme olarak karşımıza çıkar ve videonun başlığı, açıklaması, anahtar kelimeleri, para kazanmaya açılıp açılmadığı, kategorisi ve benzeri bilgileri içerir. Yani SEO için en önemli bölüm budur. Aynı zamanda buradan videonuza özel küçük resim atayabilirsiniz ve videonuzu kimlerin görebileceğini, dilini, kimlerin yorum yollayabileceğini ve lisans hak sahipliği ayarlarını yapabileceksiniz. Bunun için Bilgiler ve Ayarlar kısmında yer alan dört özel sekme var. Bu sekmeleri kullanarak rahatlıkla istediğiniz ayarlamaları yapabilirsiniz. Video düzenlemeniz bitince sağ üst bölümde bulunan Değişiklikleri Kaydet butonuna basmayı unutmayın.

 

Etiketler: ,
Dinamik IP ile Statik IP Arasındaki Farklar
Twitter’a Yeni Başlayanların Uygulayabileceği İpuçları
YouTube Çok Konuşulacak Bir Özellik Kazanacak
Facebook’ta Fotoğraf Yedekleme Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)