Yokuş İniş Kontrolü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 11 Nis 2022 Teknoloji 216  0

Bu yazımızda yokuş iniş kontrolüyle ilgili olarak bilinmesi gerekenlere değinmekteyiz. İşte habere dair ayrıntılar…

Yokuş iniş kontrolü, araçlarda yokuş aşağıya bir şekilde güvenli olarak inebilmek amacıyla tasarlanan bir güvenlik sistemidir. Aracın yokuştan inme hızını kontrol etmektedir. Özellikle de engebeli arazilerde kullanılmak amacıyla tasarlanmaktadır.

Yokuş iniş sistemi, araç 20 veya 40 km’nin altında hareket etmekte ise etkinleştirilmekte olup, bu değerler üreticiden üreticiye de değişkenlik göstermektedir. Bir sürücünün manuel olarak yapması gereken bir görevi otomatikleştirmektedir. Sürücüler frenleyerek veya vites küçülterek işlem gerçekleştirirken bunlar yokuş iniş sistemleri için kullanılan temel yöntemler olarak öne çıkar.

İlk olarak Land Rover tarafından tanıtılan yokuş iniş kontrolü, Range Rover, Freelander gibi modellerde halen bulunmaktadır. Ek olarak bir takım diğer üreticiler aynı zamanda SUV, sedan, kamyon gibi araçlarda benzer özellikler kullanmaktadır. Eğer arazi koşullarında sıklıkla araç kullanmakta iseniz güvenli sürüş deneyimi için bu özelliğin aracınızda olması işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Yokuş iniş kontrolünün çalışma sistemi, çekiş kontrolü ve elektronik denge kontrolünün çalışma prensibine benzerlik göstermektedir. ABS donanımını yönetip frenleri sürücünün müdahalesi olmadan kontrol etme yeteneğine sahiptir. Yokuş iniş kontrolünde araç yokuş aşağıya doğru indiği sırada otomatik olarak önceden ayarlanan hızı korumak için frenleri uygulamaktadır. Yokuş iniş kontrolünde bazı ürünlerde sürücü gaza dokunarak hız artırabilmektedir. Gaz veya frenden ayağınıza çektiğiniz zaman sistem belirlenen hızda iniş yapmayı sürdürecektir.

Netflix Hesabını Deaktif Etme Yöntemi
Dennis Ritchie Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)