Yandex Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fahri Gün 18 Nis 2022 İnternet 369  0

Bu yazımızda Yandex ile ilgili bilinmesi gerekenlere değinmekteyiz. İşte Yandex’e ilişkin detaylar…

Günümüzde çok sayıda arama motoru bulunmakta olup, bunlar arasında popüler olan bazı arama motorları yer almaktadır. Google bu noktada ilk akla gelen arama motorudur.

Popüler olan arama motorlarından biri olan Yandex’in kurucusu ve CEO’su Arkady Volozh’dur. Google’a rakip olmak için pek çok ülkede ciddi reklam çalışmaları ve anlaşmalar yapmakta olan Yandex, Türkiye’de de yoğun bir anlaşma ve yatırım hamlesinde bulunmaktadır.

Yandex ülkemizde özellikle futbol kulüpleri ve büyük internet siteleriyle yaptığı anlaşmalarla dikkat çekmişti. Rus merkezli bir arama motoru olan Yandex, aynı zamanda farklı hizmetler de sunmaktadır. Örneğin bunlardan biri internet tarayıcısı olan Yandex Browser olup, Yandex’in resmi internet tarayıcısıdır. Yandex Aynı zamanda depolama hizmetleri de sunmaktadır.

En fazla kendi ülkesi olan Rusya’da kullanılan Yandex, bunun yanında uluslararası alanda özellikle internet tarayıcısı sahipleriyle yaptığı anlaşmalarla büyük bir arama hacmine ulaşmıştır.

Yandex ülkemizde ne durumda?

Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru açık ara Google olup, Yandex ise Google’a karşı etkili bir sayıya ulaşamamıştır. Türkiye’de her 100 internet kullanıcısından en az 90’ı Google arama motorunu kullanmaktadır.

Etiketler:
Ağda Kayıtlı Değil Sorunu Çözümü
Google Bard Hakkında Bilgiler
Julia Programlama Dili Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Genç Yaşta İntihar Eden Bilgisayar Dehası : Alan Turing

Yorum Yapmayı Unutmayın :)