VSA Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 16 Nis 2022 Teknoloji 73  0

Bu yazımızda VSA yani Vehicle Stability Control System ile ilgili olarak bilinmesi gerekenlere ilişkin bilgiler veriyoruz.

VSA teriminin açılımı Vehicle Stability Control System şeklindedir. Araç denge kontrol sistemi anlamına gelmektedir. Bu sistem günümüzde hemen hemen tüm araçlarda bulunan bir sistemdir.

 Bir viraja girerken aracın savrulmasını önlemek için uygulanan bir teknoloji olan VSA, dönüşlerde ani manevra veya hızlanmalar sırasında aracın tekerleklerine gereken gücü gönderen sistemdir. Böylece virajlarda aracınızın yola tutulmasına büyük oranda yardımcı olmaktadır.

VSA sistemi tüm yol şartlarında ve kötü hava koşullarında da yola tutunabilmek için tasarlanan bir sistemdir. VSA teknolojisinin temel işleyişi aynıdır fakat otomobil firmalarınca bu teknoloji için farklı isimler de kullanılmaktadır. 

VSA sistemi, tekerleklere yerleştirilen sensörler ile aracın kayan veya boşa dönen tekerleğini işletim bölümüne bildirmektedir. Hangi tekerleğe ne kadar güç verileceğini veya ne kadar fren yapılacağını hesaplamakta, aracın yolda kalabilmesi için gereken müdahaleleri de hesaplamaktadır.

Önemli araç güvenlik sistemlerinden biri olarak kabul edilen VSA, genel olarak aracın denge kurmasını sağlamak konusunda etkilidir. Araçlarda yer verilmesi gereken teknolojilerden biri olarak kabul edilmektedir.

Basit Elektrik Devrelerine İlişkin Bilinmesi Gerekenler
Hava Temizleme Cihazları ile Kelebek Kanatlarının İlgisi
Medya Ekonomisiyle İlgili Bilinmesi Gerekenler
IPTV Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)