WordPress Yeni Gutenberg Metin Editörü Beğenilmedi!

Fahri Gün 08 Ara 2018 Webmaster 400  1

WordPress tabanlı internet siteleri bu zamana kadar alışılmış olan TinyMCE editörünü kullanıyordu. Ancak gelen 5.0 güncellemesi metin editörünü tamamen yenileyerek Gutenberg editörünü sundu. Ancak Gutenberg editörü pek beğenilmedi.

Hazır site scriptleri hususunda en başarılı script olan WordPress, sürekli güncelleniyor ve böylece güvenli ve teknolojik kalıyor. Ancak bazen eklenen özellikler memnuniyet yerine memnuniyetsizliğe neden oluyor. Yeni metin editörü de buna güzel bir örnek. WordPress ekibi, 5.0 güncellemesiyle birlikte eski metin editörü yerine Gutenberg metin editörünü sundu.

Bu metin editörü bloklar halinde yazı yazmanızı sağlıyor ve genel olarak sürükle bırak mantığına sahip. Ancak klasik editöre alışmış olan pek çok kişi yeni Gutenberg editörünü yetersiz buldu. Eski TinyMCE editöründe sahip olan pek çok özellik yeni Gutenberg editöründe bulunmuyor ve bulunsa bile göz önünde değil. Örneğin bir listeyi olduğu gibi merkez yapmak, metin renklerini işaretlemek, kelime sayısını öğrenebilmek, HTML ve Görsel arasındaki basit geçiş, zamanlama ve içerik gönderme hususunda pratiklik, eski video ve linklerin kolayca işlenmesi gibi pek çok özellik yeni metin editöründe göz önünden uzaklaştırılmış.

Etiketler:
WordPress’e Katkıda Bulunmanın Yöntemleri
Blogdan Para Kazanabilmek İçin Uygulanabilecek Yöntemler
Etkili Bir Alan Adı Oluşturmak İçin İpuçları
İyi Bir Blog Yazarı Olabilmenin Şartları

Yorum Yapmayı Unutmayın :)