Toyota Elektrikli Araç Sistemlerinde Yeniliğe Gidiyor

ibrahim KIZILIRMAK 30 Tem 2017 Teknoloji 663  0

Elektrikli araç teknolojisi dünya genelinde kabul görmeye başladı. İlk olarak Almanya tarafından bu konuda önemli adımlar atmış ve belli bir süre sonra fosil yakıt kullanımı yapan araçların yasaklanacağını açıklamıştı. Hemen sonrasında İngiltere’nin benzeri bir karara imza attığını gördük. Bir bir Avrupa ülkelerinin fosil yakıt kullanan araçların yasaklanmasına karar vermesi ve bunun için bir süreci ortaya koymasının ardından da elektrikli araçlar için yeni adımlar ortaya çıkmaya başladı. Bu alanda adım atan otomotiv devlerinden birisi de Toyota oldu. Daha önce standart elektrikli araç modellerini piyasaya süren marka son olarak elektrikli araç teknolojilerinin yaygınlaşması adına yeni adımlar atmaya başladı.

Elektrikli Toyota Araçlar Anında Şarj Olabilecek

Toyota tarafından atılan yeni adımlarla beraber araçların şarj sorununun çözülmesi adına hamleler yapıldığı ortaya çıktı. Yeni katı hal pilleriyle beraber markanın bundan sonraki aşamada yenilenmiş katı hal pilleriyle beraber tüm sorunları çözerek, şarj süresinin tamamen düşürülmesini sağlayacak. Toyota pillerde yapılan değişiklik sonrasında araçların sadece birkaç dakika içerisinde tam şarj olmasını sağlayacak. Pillerde yapılacak olan bu değişikliğin menzillerde de etkili olması bekleniyor. Standart elektrikli araç teknolojilerinde 400 km mesafe sunulduğu ve araçların bu kademeden sonra şarj edilmesi gerektiği belirtiliyor. Tabi ki bu miktar araçlara göre değişiklik göstermekte.

Toyota Elektrikli Araç

Toyota son açıklanan bilgilere göre pillerde yapacağı değişiklik sonrasında menzilin minimum %20 oranında da artması bekleniyor. Pil kapasitelerine göre değişiklik gösterecek olan teknolojinin, ayrıca pilleri de anında şarj edebilecek olması büyük bir artı sağlayacak. Elektrikli araçların yaygınlaşması adına en önemli hamlelerden biri olarak gösterilen hızlı şarj sisteminin tehlikelere neden olup olmayacağı da merak konusu.

Açıkçası akıllı telefonlarda hızlı şarj sırasında telefonların alev almasına kadar varan sonuçların oluştuğunu biliyoruz. Aynı durumun otomobillerde de sıkıntılara neden olabileceği de söz konusu olabilir. Tabi ki Toyota bunun için önemli adımlar atmıyor değil. Özellikle pillerin güvenliği konusunda çok daha farklı bir çalışma yapıldığı gündemde.

Signal Nedir? Signal Hakkında Bilinmesi Gerekenler
iOS’ta Gereksiz Dosyaları Temizleme Yöntemleri
250 TL Bütçeyle Alabileceğiniz Hoparlörler
Office Dosya Düzenlemeleri iOS Üzerinde de Ücretsiz Oldu

Yorum Yapmayı Unutmayın :)