Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Programının Ayrıntıları

Fahri Gün 05 Eki 2022 Teknoloji 322  0

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sunulmakta olan teşvik programlarına ilişkin olarak bilinmesi gereken hususlara değinmekteyiz.

Vatandaşlar için T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından proje, yatırım bazlı teşvik programları sunulmaktadır.

Herhangi bir fikriniz veya sermayeniz bulunuyor ise teşvik programlarına katılabilirsiniz.  Ekonomik kalkınma sağlayabilecek olan projelerin önünü açma amacını taşımakta olan proje kapsamında tüm girişimci ve yatırımcılar başvuru yapabiliyor.

Teşvik kapsamında yatırımlar, vergi indirimi, kar payı desteği v.b. destekler sunulmakta olup, katma değerli ürünlerin üretiminin artırılması destekleniyor ve ithalatın azaltılarak ihracatın fazlalaştırılması amaçlanıyor.  Sağlanan teşvikler kalkınma planları çerçevesinde gerçekleştirilmekte olup, TC Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sunulan teşvik programlarını detaylandırmak gerekirse;

Proje bazlı ve yatırım bazlı iki teşvik sistemi bulunakta olup, yatırım teşvik sistemi için herhangi bir projenizin olması gerekmiyor. Küçük veya orta ölçekli bir sermaye kullanarak iş yapacak iseniz yatırım sonucunda oluşturacağınız işletmeye yönelik sigorta primi desteği, faiz veya kar payı desteği, vergiden muafiyet gibi özel imkanlardan yararlanabiliyorsunuz. Bu bağlamda devletin desteğini hissetmiş oluyorsunuz.  Cari açığın azaltılması amacıyla sunulan bu teşvik programı kapsamında özellikle teknolojik dönüşümü sağlayacak olan yüksek ve orta – yüksek teknoloji içeren yatırımlar destekleniyor.

Yatırım teşvik sistemine başvurabilmek için bölgesine göre değişen azami tutarlardan daha yüksek bir sermaye kullanarak yatırım yapmanız gerekiyor. Bölgelere ilişkin detaylar bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden belirtiliyor.

Proje Bazlı Teşvik Sistemi

Genel Teşvik Sistemi’nde asgari sabit yatırım tutarı bulunmakta olup, bu tutar 1 ile 2. Bölgeler için 3 Milyon TL, 4 , 5 ve 6. Bölgelerde 1.5 milyon TL olarak belirlenmiş durumdadır. Bölgesel Teşvik Uygulamaları için asgari sabit yatırım tutarıysa 1. – 2. Bölgelerde 1 milyon TL, diğer bölgelerde 1.5 miyon TL’den başlayarak desteklenen her sektör için bakanlık tarafından belirleniyor.

Stratejik yatırımlar için asgari yatırım tutarının ise tüm bölgeler için sabit 50 milyon TL olduğunu belirtmek gerekiyor. Vergisel destekler, istihdam, finansman ve yatırım yeri ile ilgili destekler de sunulmaktadır.  Proje bazlı teşvik sistemine başvuru yaparken firmanın bilgileri ile proje detaylarına yer verilmesi gerekmektedir. Yatırımla alakalı maddi altyapının fizibilitesinin hazırlanması ise başvuru için en mühim aşama olarak öne çıkıyor.

Doğal Dil İşleme Hakkında Bilgiler
Teknolojide Origami
Grafen Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Türksat 6a’nın Fırlatılmasına Saatler Kaldı!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)