Araç Lastik Havasına Dair Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 06 Eki 2022 Teknoloji 222  0

Bu yazımızda araçların lastik hava değerlerine ilişkin olarak bilinmesi gereken hususlara değinmekteyiz. İşte detaylar…

Araç lastik havasının kaç olması gerektiği hususu araçtan ziyade lastik ebatlarına göre değişen bir husustur. Lastik hava basıncı için lastik ölçülerini bilmek önem arz eder. Peki lastik ölçüleri nerede yazmaktadır?

Lastik ölçüleri araç lastiğinin üzerinde yazar. Lastiğin yanak olarak tabir edilen kısmında ölçülere dair bilgileri görebilirsiniz ve söz konusu bilgiler hava basımıyla ilgili fikir verir.

185 65 R15 için lastik havası

Lastik havasının ne kadar basılacağı aracın yüklü veya yüksüz olarak kullanılmasına göre değişkenlik göstermekte olan bir husustur. Ebat sedan kasalarda kullanıldığından daha çok aile aracı olarak bilinir. Ortalama 2 kişi seyahat ediyor ise ön ve arka lastiklerin 31 psi olması idealdir. Yüklü bir şekilde seyahat etmekte iseniz lastiğin üzerinde hava basıncı artacağından ön lastik 35 , arka lastik 38 psi kullanabilirsiniz.

Elbette her yük durumuna göre lastik ayarı yapmak mümkün olmayabilir. Bu yüzden araçlarda ortalama bir değer belirleyip kullanmak en doğru seçim olacaktır. Peki doğru değerler nelerdir?

205 55 R16 lastik havası

Bu ölçülerin lastik havası kullanılan aracın yüklü veya boş olmasına göre farklılık arz etmektedir. Ortalama 2 kişi ziyaret ettiğiniz durumlarda ön lastikleri 36 arka lastikleri 34 psi değerlerine sabitleyebilirsiniz. Eğer araçta arka kısımda yük söz konusu ise ön lastik için 36 ve arka lastik için 38 psi değerleri kullanılabilir.

215 55 R17 lastik hava basıncı

Passat otomobilleriyle hayatımıza giren bu lastik ebatları farklı bazı modellerde de karşımıza çıkmaktadır. Ortalama standart değerler ön lastik 38, arka lastik 34 psi şeklindedir. Eğer yüklü olarak seyahat etmekte iseniz ön lastik 36, arka lastik 38 psi olarak kullanabilirsiniz.

225 55 R18 lastik hava basıncı

Lastiğe uygulayacağınız hava oranı aracın kullanım şekline göre farklılık arz edeceğinden bu hususa dikkat ederek 225 55 R18 değerlerine geçtiğimizde hava basınçlarını aracınızda daha az yük varsa ön ve arka tekerleri 38 PSİ şeklindedir. Aracı ağırlıklı olarak yüklü kullanıyor iseniz de ön ve arka tekerleri 40 Psi olarak kullanabilirsiniz.

245 40 R18 lastik hava basıncı

245 40 R18 ebadı söz konusuysa standart kullanım olarak ön lastiklere 40 psi ve arka lastiklere de 42 psi hava uygulayabilirsiniz. Bu lastik ebadının daha çok Opel İnsignia araçlarında kullanılmakta olduğunun da altını çizmek gerekmektedir.

Lastik hava basıncının yüksek olması durumunun neden olabileceği olumsuzluklar

Eğer lastik hava basıncı yüksek ise otomobilde olumsuz bazı durumlar oluşur. Örneğin lastiğin yerle temas ettiği yüzeyin olması gereken seviyede olmaması nedeniyle aracın içerisindekiler herhangi bir çukurda ve ufak manevralarda yukarıya doğru zıplarlar ve bu durumda konforlu bir sürüş deneyimi olmaz. Bunun yanında direksiyonu kontrol etmek eskisine nazaran biraz daha zor bir hal alır. Yakıt tüketimi de artar. 

Lastik hava basıncının düşük olması halinde oluşabilecek olumsuzluklar

Lastik adeta yere yapışır ve kaygan zeminde otomobili kontrol etmek zorlaşır. Direksiyon ağırlaşarak direksiyonu fazla çevirmek zorunda kalabilirsiniz. Yolda karşınıza çıkabilecek tümsekleri amortisörden önce lastikler absorbe etmeye çalışır ve araç konforu sıkıntıya girer. Yakıt tüketimi daha fazla olur.  Tüm bu nedenlerle lastiğe ideal seviyelerde hava basılması isabetli olacaktır.

Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler
Motor Yağı Konusunda En Başarılı Markalar
Artırılmış Gerçeklik Tanımı ve AR Kullanılan Oyunlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)