Reklam Engelleme Yazılımlarına Almanya’dan Onay Geldi

Fahri Gün 20 Nis 2018 İnternet 552  0

Reklam engelleme yazılımlarına Almanya mahkemelerinden onay geldi. İşte habere ilişkin ayrıntılar…

Başta internet siteleri ve mobil uygulamalar olmak üzere platformların temel gelir kaynağı kuşkusuz reklamlar. Fakat bazı reklamlar kullanıcı deneyimini epey zedeliyor. Bazıları ise zedelemese bile kaldırılıyor. İşte bu konuda Almanya mahkemelerine yapılan bir başvurunun sonucu ortaya çıktı.

Alman yüksek mahkemesinde gerçekleştirilen yoğun davalar sonucunda önemli kararlar alındı. İnternet siteleri uzun bir zamandır Adblock ve benzeri reklam engelleme yazılımları kullanılarak engellenebiliyor. Bu eklentileri günümüzde milyonlarca insan kullanıyor. Bazı tüzel kişilikler ve internet sitesi sahipleri Adblock ve türevlerinin kullanımından rahatsız. İşte tam da bu noktada ortaya çıkarılan bazı davalar oldu.

Bu davalar Alman yüksek mahkemesinde görüldü ve uzun bir süredir karara bağlanmaya çalışılıyordu. Nihayet artık karar belli oldu. Alman yüksek mahkemesine göre reklam engelleme eklentilerinin kullanılması herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Adblock Plus için açılan davalara rağmen eklentinin kullanıcı isteğine bırakıldığını, kullanıcıların reklam görmek istemiyorlarsa bu eklentiyi kullanabilecekleri ifade edildi.

Netice olarak reklam engelleme uygulamaları Almanya’da hukuka uygun bulundu. Söz konusu karardan rahatsız olanlar anayasa mahkemesine de gitmeyi kafasına koydu. İlerleyen süreçte yine reklam engelleme yazılımları hakkında gelişmeler yaşanacak gibi gözüküyor.

Etiketler:
Instagram Forstalk Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Facebook’un sahibi olan Mark Zuckerberg hakkında bilinmesi gerekenler
Instagram Üzerinden Ürün Satmak İsteyenlere Tavsiyeler
En İyi GIF Yapma Siteleri

Yorum Yapmayı Unutmayın :)