Özel Araçla Avrupa’ya Giderken Gereken Belgeler

Fahri Gün 01 Nis 2022 Teknoloji 216  0

Bu yazımızda özel araçla Avrupa’ya giderken gerekmekte olan belgelere değiniyoruz. İşte Avrupa’ya özel araçla giderken gereken belgeler…

Ülkemiz epey uzun zamandır Avrupa Birliği’ne katılmaya çalışıyor ancak henüz bu serüvende mutlu sonu ulaşılamadı. Avrupa Birliği’ne 1960’larla beraber üye olmak için girişimlerde bulunan Türkiye, şu ana kadar istediği sonucu alamadı.

Avrupa Birliği’ne üye ülkelere giriş ve çıkışlarda çeşitli prosedürler ile karşılaşan Türk vatandaşları, özel araçlarıyla Avrupa’ya gidebilmek için bazı belgeleri ibraz etmelidir. Daha önceleri çipli olmayan ehliyetler ile yurt dışına çıkış yapabilmekte olan Türk vatandaşları, günümüzde ise Avrupa ülkelerince bu yönden kabul edilmemektedir. Eskiden Bulgaristan sınırından geçerken Bulgaristan Bulgar polislerinden bazıları aracın yabancı plakalı olduğunu görüp sizi durdurarak para almaya çalışırdı. Bu zaman zaman yapılmaya devam edilsede genel olarak trafik kurallarına uymak ve evrakları tas tamam yapmak oldukça önemli bir meseledir.

Özel araçla Avrupa’ya giderken en önemli belgeler ruhsat, ehliyet, pasaport (bazen kimlik), Green Card (trafik sigortası) olmakla, bu belgeler arasında uluslararası ehliyet artık yer almamaktadır ve bu da kişi için paradan ve zamandan tasarruf sağlaması anlamına gelir. Aracınız çıkış öncesinde mutlaka geçerli bir trafik sigortasına sahip olmalıdır. Bu trafik sigortasının Türkiye’de geçerli olan motorlu taşıtlar sigortasından farklı olduğunu belirtelim. Eskiden bu sigortayı seyehate çıkmadan önce yaptırmanız gerekirdi. Günümüzde ise sınır kapılarında Green Card düzenlenmekte.

 Green card düzenlemesi araç sahibinin isteğine göre belirlenmekte olup süre tayini yaptıran kişi belirler. En düşük green card tutarını da olsa ödeyerek yaptırmanız gerekmektedir. Bu zorunlu olup aksi taktirde ülkeye girişiniz izin verilmeyeceksinizdir.

Etiketler: ,
Netflix Hesabını Deaktif Etme Yöntemi
Dennis Ritchie Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)