Kulaklık Almadan Önce Bunlara Dikkat!

Fahri Gün 01 Eyl 2017 Teknoloji 822  0

Oyuncu kulaklığı satın almadan önce makalemizi incelemenizde yarar var. Sizler için bu hususta faydalı bilgiler paylaşıyoruz.

Eğer bir kulaklık satın alacaksanız ve oyun & film gibi amaçlar için istiyorsanız haliyle iyi bir kulaklık gerekiyor. Çünkü bu tür eylemler için kulaklık uzun süre kulağınızda kalacak ve bu yüzden sizi rahatsız etmeden sesi iyi bir biçimde yansıtmalı. O halde kulaklığımızın hem sesi kaliteli ve kuvvetli olmalı hem de kulağımızı, bandı ile de başımızı rahatsız etmemeli.  Bunun için bütçemizi en azından 50 TL üzerine çıkarıp kaliteli modellere yönelmeliyiz. Kalitesiz kulaklıklar üzerlerinde bulunan  malzemeler nedeniyle sesi iyi veremezler ve bu tip kulaklıklar genellikle kulağı çabuk rahatsız eder, ağrıtırlar. O yüzden kulaklıklarınızın esnek yapıda olması ve ses kalitesi anlamında iyi iş çıkarması gerekiyor.

Stereo Mu ? 5.1 Mi yoksa 7.1 Mi?

Bu tamamen sizin zevkinize bağlı bir durum. Ancak 5.1, 7.1 tercihlerinden birini yapmanız oyun veya filmde sesin nereden geldiğini çok iyi anlamanıza yardımcı olacak. Özellikle üç boyutlu bir video oyunundaysanız gözünüz kapalı olsa bile sesin tam olarak nereden geldiğini 7.1 kulaklık hoparlörünüz sayesinde algılayabilirsiniz. Çünkü bu hoparlörler sadece sağ ve sol olarak değil, çapraz, çapraz aşağı, çapraz yukarı v.b. noktalarda bulunan hoparlörleri ile birlikte sesin nereden geldiğini tam olarak algılamanızı sağlar.

Oyuncu Kulaklığı Sağlam Yapıda Olmalı

Öte yandan oyuncu kulaklığının sağlam yapıda olması da şart bir unsur. Çünkü çabuk kırılabilir veya kablosu v.b. hasar alabilir. Özellikle bazı oyuncular oyunu oynarken neredeyse sinir krizi geçirecek noktaya geldiklerinden ellerinde ne varsa fırlatırlar. Eğer kulağındaki kulaklık sağlam değilse bu durumda çabucak kırılacaktır. Ancak bazı kulaklıklar o kadar sağlamki üzerinde ne sağlamlık testi yaparsanız yapın bana mısın demiyor. İşte size de bu tür bir kulaklık lazım :).

Size Önemli Bir İpucumuz Var

Örneğin paraya kıyıp kaliteli bir kulaklık aldınız ve eve gelip bilgisayarınızın ana kartına taktınız diyelim ve büyük bir heyecanla eski kulaklığınızı kenara atıp güzel bir oyun veya film veyahut müzik çalıştırdınız ancak sonuç neredeyse aynı. Bu durumda kulaklığa sövüyor olabilirsiniz ancak esasen sorun büyük olasılıkla ses kartınızdadır. Çünkü bazı ses kartları ( Özellikle de onboard olanlar) siz ne kadar kaliteli kulaklık takarsanız takın o kulaklığın kalitesini size yansıtamaz. Mesela kulaklığın gerçek sesi örneğin 200 ise bunun sadece 150 kadarını verebilir ve daha fazla ses açmaya çalıştığınızda da cızırtı oluşur. Şu an piyasada bulunan ana kartların neredeyse tamamında kalitesiz dahili ses yongaları var. E haliyle siz dünyanın en iyi kulaklığını, en iyi ses sistemini de bilgisayarınıza taksanız nafile. O halde kulaklık almadan önce ses kartınızın ne durumda olduğunu kesinlikle gözden geçirmenizi öneririm.

Örneğin 250TL bütçeniz var ve bunun tamamını kulaklığa ayırdınız. Ancak ses kartınız dahili veyahut çok eski bir ses kartı yani istediğiniz seviyede değil diyelim. Bu durumda 250 TL’nin tamamını ses kartına yatırmak yerine piyasada bulunan 150-200 TL dolaylarında orta segment bir ses kartı alıp kalan paraya da giriş seviye bir kulaklık satın alabilirsiniz. Bu şekilde kesinlikle daha iyi bir deneyim elde edebilirsiniz. Ancak tabii böyle söylediysek de çok kalitesiz bir kulaklık da almayın. Araştırma yapıp yukarıda ifade ettiğimiz unsurlara da uyan 50-100 TL arası güzel bir kulaklık işinizi görecektir. Açıkçası şu an benim evimde bulunan kulaklığın piyasası da 65 TL dolaylarında ve gayet iş görüyor. Zaten her pahalı kulaklık kaliteli olacak diye bir kaide de yok. 50 TL olan bir kulaklık 100 TL kulaklıktan daha iyi olabilir. Yani demek istediğimiz iş biraz da sizin araştırmanıza ve doğru seçeneği bulmanıza kalıyor. Bilinçli alışverişler :).

Office Dosya Düzenlemeleri iOS Üzerinde de Ücretsiz Oldu
EMUI 11 ile Sunulan Özellikler
WhatsApp Web Kullanırken Yararlanabileceğiniz Klavye Kısayolları
Adobe Alternatifi Programlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)