Kulaklığın Sadece Tek Tarafından Ses Gelmesinin Nedenleri

Fahri Gün 09 Kas 2017 Teknoloji 821  0

Eğer kulaklığınızın tek tarafından ses alabiliyor, diğer yanından ses alamıyorsanız ve bu konuda ne yapacağınızı bilmiyorsanız bu içeriğimize bir göz gezdirmenizde yarar var.

Söz konusu probleme çok sık rastlıyoruz. Mesela biri kulaklık satın alıyor ve aradan daha bir hafta geçmeden kulaklığın tek tarafından ses gelmemeye başlıyor. Örneğin soldan veya sağdan ses gelmiyor. Bu durum özellikle kaliteli olmayan kulaklıklarda sık sık karşımıza çıkıyor. Genellikle kalitesiz kulaklıklar kısa bir zamanda bozulur.  Fakat yine de kulaklığın yazılımsal nedenlerden ötürü tam olarak çalışmadığını da göz önünde bulundurun.

Bazı ses yazılımları varsayılan ayar olarak takılan ses çıkışlarındaki hoparlörleri tam olarak doldurmazlar. Mesela Realtek yazılımında bu şekilde. Bilgisayarların dahili ses yongasını yöneten Realtek yazılımında hoparlör doldurma işlemini uygulayın. Bunu yaptığınızda iki taraftan da ses alıp almadığınızı kontrol edin. Aynı şekilde yine ses yazılımınızdan taktığınız kulaklığın doğru bir şekilde okunup okunmadığını kontrol edin. Aygınt yöneticisine girerek cihazınızın yazılım tarafından tanınıp tanınmadığını inceleyin. Ve kontrolü tek bir uygulama üzerinde yapmayın. Mesela müzik dinliyorsanız ve müzik esnasında ses alamıyorsanız bir oyun açıp o şekilde kontrol edin. YouTube’da bir videoya girin ve test yapın.

Kulaklığı farklı bir cihaza takmayı da deneyebilirsiniz. Bilgisayarda kullanıyorsanız bide telefona takıp öyle deneyin.

Sorununuz çözülmediyse kulaklığınızı tamir ettirmeye götürebilirsiniz fakat genellikle bu tarz sorunlarda tamir pek mümkün olmuyor. Tamir edilse bile kısa bir süre sonra tekrar cereyan ediyor.

 

Etiketler: ,
Samsung, Kenya’ya 1000 adet tablet bağışında bulundu
Amper Hesaplama Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Para Kazanmaya Yarayan Uygulamalar
LED ve LCD Arasında Bulunan Farklar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)