İnterneti Hızlandırmak İçin Faydalanabileceğiniz Pratik Yöntemler

Fahri Gün 20 Haz 2022 İnternet 266  0

Bu yazımızda internet bağlantınızı daha hızlı bir hale getirebilmek maksadıyla faydalanabileceğiniz bazı yöntemlere ilişkin olarak bilgilere yer veriyoruz.

Günümüzde yavaş internet kullanıcıların en rahatsız olduğu sorunlardan biridir. Bu gibi durumlarda kullanıcılar internet bağlantılarını hızlandırma yoluna gitmeye çalışmalıdır. İnterneti hızlandırmak için kullanılabilecek pek çok yöntem yer aldığı bilinmektedir ancak en pratik yöntemin modemi resetlemek veya kapatıp açmak olduğu göz önüne alınmalıdır.

Bir internet sitesini düzgün bir şekilde görüntüleyebilmek için en az 1 Mpbs bant genişliğine sahip internet hızı gerekir. Sizde böyle bir sorun olup olmadığını görebilmek için speedtest.net adresine girip Go yazısına tıklayabilirsiniz. Ardından indirme / yükleme kısımlarında internet bağlantınızın hızını görüntüleyebilirsiniz. Eğer aldığınız hız paketinizin özelliklerinden daha az ise o halde harekete geçmelisiniz.

Modemi kapatıp açmak

Modeminizi güç tuşunu kullanarak kapatınız ve 10 saniye bekledikten sonra yeniden açınız. Ardından internet bağlantısının yeniden bağlanmasını bekleyiniz. Modemi kapatıp açarak önbelleğe alınan verileri ve gerekli olmayan arka plan işlemlerini temizleyebilirsiniz. Böylece internet bağlantınız hızlanabilir.

Modemin yerini ve şifresini değiştirmek

Modeminizin yerini değiştirerek daha iyi sinyal almasını sağlayabilirsiniz. Bazen fiziksel engeller modeminizin sinyalini etkilediğinden bu yöntem de işe yarayabilir. Aynı zamanda bir başkası korsan olarak internetinize kablosuz olarak bağlanıyor olabilir. Bun nedenle kablosuz ağınıza şifre koymalısınız ve belirli aralıklarla da şifrenizi yenilemelisiniz.

Kablolu internete geçiş

Modeminiz eğer kablosuz olarak zayıf bir bağlantıya sahipse kablolu interneti deneyebilirsiniz. Kablolu interneti bağladıktan sonra speed.test ile tekrar hız testi yaparak farkı gözlemleyiniz.

Eğer bu adımlar işe yaramadı ise kullanmış olduğunuz internet sağlayıcısının teknik desteğini telefonla arayarak arıza kaydı oluşturunuz.

Wayfair Hakkında Bilgiler
Google’ın Telefon Dinlemesi Yapmasını Engelleme Yöntemi
Google Haritalar’da Evi Bulanıklaştırma Rehberi
Instagram Görüldü Bilgisini Kapatma Yöntemleri

Yorum Yapmayı Unutmayın :)