VTEC ve i-VTEC Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fahri Gün 21 Haz 2022 Teknoloji 288  0

Yeni yazımızda Honda modellerinde görmekte olduğumuz VTEC ve i-VTEC teknolojilerinin ne olduğuyla ilgili olarak bilgilere yer veriyoruz. İşte detaylar…

Honda marka araçlarda VTEC sistemi mevcuttu ancak yakın zamanda alınan Honda araçlarında i-VTEC sistemi bulunmaktadır. Su sistemler motordan en düşük ve en yüksek devirde dahi maksimum performans alınmasına imkan tanımaktadır.

i-VTEC, günümüz teknolojisine daha uyumlu olup akıllı ve selefine nazaran daha başarılı olmasıyla öne çıkmaktadır. VTEC sisteminin açılımı Variable Valve Timing and Lift Electronic Cntrol olup, Türkçe karşılığı Değişken Zamanlamalı Supap Kontrol Sistemi şeklindedir.

İlk defa 1989 yılında tanıtılan VTEC sistemi, Honda Integra XSi modelinin DOHC motorunda kullanıldı. 2000’li yıllara dek pek çok Honda modelinde vazgeçilmez oldu. Ikuo Kakitan tarafından geliştirilen Intelligent Variable Valve Timing and Lift Electronic Control yani i-VTEC sistemi, ilk kez 2001 yılında kullanılmaya başlandı.

Motorda yer alan hava geçişinin kontrolünü sağlayan eksantirik milleri bu sistemde birden fazla olup bu miller RPG kısaltması ile bilinen devir dakika sayısına göre devreye girip motor performansını artırmaktadır. Hem VTEC hem de i-VTEC sistemlerinin temel görevi aynı olup en düşük ve en yüksek devirde maksimum performans sunabilmektedir.

Honda’nın son yıllarda çıkan otomobillerinin motorunda i-VTEC sistemini dahili olarak görmekteyiz. İ-VTEC sistemine geçtiğiniz zaman motor performansınız da olumlu yönde artmaktadır.

Etiketler: ,
Doğal Dil İşleme Hakkında Bilgiler
Teknolojide Origami
Grafen Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Türksat 6a’nın Fırlatılmasına Saatler Kaldı!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)