İnterneti Daha Sorunsuz Hale Getirmek İçin Wi-Fi Önerileri

Fahri Gün 30 Oca 2023 İnternet 290  0

İnternetinizin daha hızlı bir hale gelebilmesi için Wi-Fi ile ilgili uygulanabilecek olan bazı çözüm yolları bulunmakta olup hazırlamış olduğumuz yazımızda bunlara sizler için değinmek istedik.

Wi-Fi Güvenliği

İnterneti hızlandırabilmek için uygulanabilecek olan yöntemlerden ilki Wİ-Fi güvenliğinin kontrolünü sağlamaktır. Bunu Wi-Fi ağınıza şifre koyarak yapabilirsiniz. Bu sayede komşularınızın veya bilgisayar korsanlarının sizin bağlantınızı kullanarak internet kullanmasını önlemiş olursunuz ve dolayısıyla internet hızınız yönünden bir sorun yaşamazsınız.

Kullanılmayan cihazların kapatılması

İnternete ayın anda bağlanmakta olan cihazlar sorunlara sebep olmaktadır. Bağlı olan fakat ihtiyaç duyulmayan cihazları kapatıp, internetin sadece o an yapacağınız işe odaklanmasını sağlayın. Bu sayede internet bağlantısından tam bir verim alabilirsiniz.

Yönlendiricinizi Tekrar Başlatınız

Yönlendiriciyi tekrar başlatmak sorunun çözümü noktasında işe yarayacaktır. 2,4 GHz Wi-Fi kullanıyorsanız ve performans sorunları yaşıyorsanız cihazınızı yeniden başlatıp performansın daha yüksek olduğunu gözlemleyebilirsiniz çünkü yönlendirici açıldığında en az parazit olan en iyi kanalı seçecektir. 5 GHz’e geçmiş iseniz otomatik bir şekilde en az parazit olan kanala geçiş yapacaktır.

Modem Konumu

Yönlendiricinizin konumu oldukça önemlidir. Modeminiz ile interneti kullandığınız televizyon ve diğer cihazlarınız arasında fazla mesafe olmamasına dikkat ediniz.  Mesafe, duvar, raf v.b. unsurlar nedeniyle Wi-Fi sinyal gücünün zayıflayacağını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Çekmeyen interneti hızlandırabilmek için sinyal artırmaya yarayan aparatlardan da yararlanabilirsiniz.

İnternet Paketi

Kullanmakta olduğunuz internetin özelliklerini irdeleyin. Ev interneti kullanıyor iseniz internetin Mbps değerlerini göz önünde bulundurun ve oturmuş olduğunuz muhitin sunmakta olduğu maksimum kapasiteyi öğrenip ona göre hız sunabilen internet paketlerini kullanmayı tercih edin. Örneğin VDSl destekli bir altyapınız bulunuyor ise ADSL ile yetinmeyin.

Ajax Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Regular Expression Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Big Data Hakkında Bilgiler
Wayfair Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)