İnternet Sitelerinin Eski Sürümlerini Görüntüleme Yöntemi

Fahri Gün 24 Oca 2023 Teknoloji 144  0

Bu yazımızda internet sitelerinin eski sürümlerinin nasıl görüntülenebileceğine değiniyor, internet arşivine nasıl bakılabileceği konusuyla ilgili bilgiler veriyoruz.

 İnternet günümüzde çok fazla yaygınlaşıp evrensel bir hale gelmiş olmasından dolayı her ne kadar eski bir tarihe sahip gibi gözüksede aslında son derece yeni bir teknolojidir. 1950’li yıllarda kendisini göstermeye başlayan internetin dünya çapında yaygın hale gelmesi ise 1990’lı yıllarda söz konusu olmuştur.

İnternet siteleri zaman içerisinde yenilenen modern yapıya ayak uydurmuş ve farklı tasarımlar ile karşımıza çıkmıştır. Örneğin 2005 yılındaki Google ile 2023 yılındaki Google arasında görünüş itibariyle farklılıklar bulunmaktadır. Özellikle popüler olan blog ve haber tarzı sitelerde bu fark daha belirgin hale gelmekte ve fraklı tasarım temaları kendisini göstermektedir.

İnternet arşivine bakıp, internet sitelerinin eskiden nasıl gözüktüğünü kontrol edebilirsiniz. Bunun için ilk olarak eski görünümünü merak ettiğiniz internet sitesinin bağlantısını kopyalayınız. Ardından archive.org internet sitesini ziyaret ediniz ve arama bölümüne kopyalamış olduğunuz bağlantıyı yapıştırınız ve Enter tuşuna basınız. Sonrasında Calender sekmesinin hemen üst kısmında yıllar çekecek olup, yıllardan internet sitesinin hangi yıldaki görüntüsünü görmek istiyorsanız onu seçiniz. Takvim üzerinden ay > gün > saat seçeneklerinin seçimini yapınız. Böylece ilgili internet sitesinin geçmişini görebilecek, geçmişte nasıl gözüktüğüyle ilgili olarak fikir sahibi olabileceksiniz.

Bu arada bazı internet sitelerinin archive.org üzerinde yeni veya eski görüntüleri bulunmuyor olabilir. Bu gibi durumlarda o internet sitesi önceden dizine eklenmemiş veya silinmiş de olabilir. Konuyla ilgili görüşlerinizi hemen aşağıdaki yorum kısmında bizlere iletebilirsiniz.

Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler
Motor Yağı Konusunda En Başarılı Markalar
Artırılmış Gerçeklik Tanımı ve AR Kullanılan Oyunlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)