Influencer Tanımı ve Türleri

Fahri Gün 27 Oca 2023 İnternet 174  0

Bu yazımızda Influencer tanımı ve türlerine detaylı olarak değinecek ve Influencer ile ilgili olarak önemli bilgilere sahip olmanızı sağlayacağız.

Özellikle son yıllarda Influencer terimini sıklıkla duyuyoruz. Peki Influencer tam olarak nedir ve ne gibi püf noktaları, ayrıntıları bulunmaktadır? Özellikle sosyal medyada Influencerlık terimi oldukça revaçtadır ve günümüzde hem makro hem de mega Influencerların sayısı giderek artmaktadır.

Influencer Kelime Anlamı

Terim olarak Etkileyen Kişi anlamına gelen Influencer, etkileyici, etkileyen gibi anlamlara gelmektedir. Uzmanlıkları, konumları itibariyle diğer insanların satın alma tercihlerini etkileyebilen, belirli uzmanlık alanlarında sıklıkla etkileşim içerisinde oldukları özel kitleleri olan, takipçi kitlesi bakımından dikkat çeken kişilerdir.

Sosyal Medyada Influencerlık

Influencer teriminin türlerinden de bahsedeceğimizi ifade etmiştik. Bu doğrultuda en yaygın Influencer türlerinden birisi sosyal medya Influencerlığıdır. Günümüzde dünya nüfusunun neredeyse yarısının sosyal medya üzerinde aktif olduğu hesaba katıldığında Sosyal Medya Influencerlığı son derece dikkat çekici bir alandır.

Influencerlar takipçi sayılarına göre de ayrılabilmektedir. En fazla takipçi sayısına sahip olan Influencerlara Mega Influencer denilmektedir. Bunlar 1 milyonun üzerinde aboneye veya takipçiye sahip olan içerik oluşturucularıdır. Günümüzde özellikle YouTube, Instagram gibi platformlar üzerinde bu kişileri sıklıkla görebilirsiniz. Influencer alanında Mega Influencerlar genelde bir film yıldızı veya oyuncu, futbolcudur ancak bazen bunların dışında da sıradan vatandaşlar büyük kitlelere ulaşıp mega Influencer olmayı başarabilmektedir.  Makro Influencer ise takipçi veya abone sayısı 40.000 ila 1 milyon arasında değişkenlik göstermekte olan kişilerdir.  Mikro Influencerlar bir alandaki uzmanlıklarıyla ünlü olan sıradan insanlar olarak bilinir ve genelde çok daha düşük abone sayısına sahiptirler. Bu kişilerin takipçi sayısı 1000 ila 40000 arasındadır.

Influencer ve içerik türleri

Blogger influencer

Blog yazarları için denilmektedir ancak takip edilmekte olan blog yazarlarından bahsetmekteyiz. Influencer marketing ile blog yazarlığının bir süredir beraber anıldığı bilinmekte olup,  ünlü bir blog yazısında bir ürün tavsiye edilerek blog yazarının takipçileri ürünü denemeye ikna etmesi kolayca mümkün olabilir. Dolayısıyla kurumlar blog sahipleri ile anlaşma yaparak tıpkı sosyal medyada olduğu gibi ürünlerinin reklamının yapılmasını isteyebilir.

YouTuber influencer

En yaygın içerik oluşturma platformlarından biri olan YouTube üzerinde Influencer olanlar, video tabanlı içerikler üreterek sunmaktadırlar. YouTube kanalı üzerinden düzensiz olarak veya düzenli bir biçimde yeni içerikler paylaşırlar. Abone sisteminin olduğu YouTube üzerinde 1000 ve daha fazla aboneye sahip olan kişiler YouTuber Influencer olarak kabul edilir. Markaların sıklıkla ünlü YouTube video üreticileriyle ortaklık kurduğu bilinmektedir.

Podcast influencer

Podcasting türü günümüzde tekrar popülerlik kazanmaya başladı.  Entrepreneurs on Fire’dan John Lee Dumas bu hususta güzel bir örnek oldu.  Podcastler bir yerden bir yere giderken özellikle araçlarda yaygın olarak dinlenmekte olan, zaman zaman iş yerlerinde de dinlenen, oldukça keyif veren yayınlar olabiliyorlar ve bu alanda iyi olan kişiler büyük takipçi kitlelerine erişebiliyorlar.

En iyi Influencerlar, pek çok yönünden otorite olarak çevrimiçi bir itibara sahiptir. Önemli kanaat önderleri ile karşılaştırılabilmektedirler fakat çevrimiçi etkileşimleri ile daha sıradan bir üne sahip olabilirler. Blog yazıları, podcast bölümleri, sosyal medya paylaşımları v.b. üreterek kendilerini değiştirebilirler. Influencer genelde neredeyse tüm zamanını fotoğraf paylaşımı yaparak veya sosyal medyada önemli biri gibi görünmek için uğraşan kişiler olarak harcayan kimseler olarak tabir edilir ancak aslında çoğu bu şekilde değildir. Belirli bir alanda ciddi anlamda bilgili veya yetenekli olduklarından dolayı itibar kazanmayı başarmışlardır.

Etiketler:
İnternetten Öğrenilebilecek Yetenekler
DiCaprio’nun Rol Aldığı Başarılı Filmler
Aşıklar Buraya! En İyi Aşk Filmleri
Mac Adresine İlişkin Bilinmesi Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)