Instagram Üzerinde Daha Fazla Takipçi Kazanmanın Yolları

Fahri Gün 17 Ara 2020 İnternet 208  0

Instagram üzerinde takipçi artırmak isteyenler için nehber bir makale hazırladık. İçeriğimizi okuyarak Instagram üzerinde nasıl takipçi sayınızı artırabileceğiniz konusunda fikir edinebilirsiniz.


Sosyal medya uygulamalarından Instagram, 2012 yılında Facebook tarafından satın alındı. Ardından daha fazla kullanıcı sayısına ulaşan Instagram, günümüzde en popüler sosyal medya mecralarından biridir. Instagram üzerinde çok sayıda takipçiye ulaşabilirsiniz. Daha fazla takipçiye ulaşabilmek için kullanabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır.


Amaç belirlenmesi


Her işte olduğu gibi Instagram platformunda da hedeflediğiniz başarılara ulaşabilmek için temel bir profil belirlemenizi öneriyoruz. Ürün odaklı bir hesap yönetimi yapacaksanız yeni ürünlerinizin tanıtımını etkin olarak yapmanız gerekiyor. Ürünlerin özel avantajlarını anlatmalı, pazarlama yönünü ön plana çıkarmalısınız. Eğer sadece içerik sunuyor, fiziksel ürün satmıyorsanız o halde böyle bir strateji izlemenize gerek yok. Bir marka olarak hesap oluşturduysanız kullanıcılar için internet sayfanızı, ürünleri satın alabilecekleri satış sayfasını ve iletişime geçebilecekleri telefon numarası gibi iletişim adreslerini paylaşmalısınız.


Dikkat çeken içerik


Paylaştığınız içeriğin açıklama bölümüne paylaştığınız görseli besleyecek bir metin girebilirsiniz fakat Instagram kullanıcıları genelde 2000 karakterin üzerindeki metinleri okumamaktadır. Bu sebeple içerik açıklamalarındaki yazıları yazarken yazının dikkat çekici olmasına dikkat edin ve en önemli bölümü ilk satırlarda yazın. Boşluklar bırakarak da kolay bir şekilde okunabilmesini sağlayın. Yazıları bu nedenle yalın ve kısa tutun. Aynı zamanda içeriği isabetli hashtagler ekleyerek güçlendirin. Ekleyeceğiniz hashtag içerisinde marka, ürün, konum gibi bilgiler verin.


Düzenli paylaşım


Sıkı bir takipçi kitlesine ulaşabilmek için günde 1 veya 2 içerik paylaşmalı, 5 ve üzerinde de hikayeye yer vermelisiniz. Arada sırada kısa dahi olsa canlı yayın etkinlikleri yapmanızı da tavsiye ediyoruz. Bu tarz düzenli paylaşımlar sayfanızın daha hızlı bir şekilde büyümesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda anket, soru cevap gibi etkileşim paylaşımlarına da yer vermenizi takipçilerinizin aktifliğinin ve sizi ne kadar takip ettiklerinin nabzını ölçebilmek için uygulamanızı tavsiye ediyoruz.


Takibe takip


Maliyetsiz ancak biraz uğraşla takibe takip yöntemi ile takipçi artırabilirsiniz. Ancak bu şekilde sizi gerçekten takip edebilecek yüksek bir kitleye ulaşmanız biraz zor. Bu arada Instagram kurallarına göre bir kullanıcı 1 saat içerisinde en fazla 50 hesap takip edebilmektedir. Bu da botlara karşı alınmaya çalışılan önlemlerden biridir. Instagram üzerinde sizi bir hesap takip ettiğinde spam hesaplar dışında ise siz de takip etmeye çalışın. Paylaşımınıza yorum yapan bir kişiye @ kullanarak kullanıcı adı ile yanıt verin.


Tanıtım


Sayfanızın daha fazla öne çıkabilmesi için sizle benzer içerikleri taşıyan platformlara reklam verin. Aynı zamanda çapraz tanıtım yapabilirsiniz. Çapraz tanıtım içeriği için bir ortak belirleyin. Ortağınız sizinle benzer hedef kitleye hitap etmelidir. Aynı zamanda bir reklam betçesi belirleyip hedef kitlesi seçerek Instagram üzerinde reklam verin. Instagram reklamları uygun fiyatlara yapılabiliyor ve takipçi artırmada büyük faydası oluyor.


Analiz


Instagram hesabınız hakkında tıklama oranlarını, site trafiğini, takipçi sayısını ve hashtag yayılımını takip etmenizi tavsiye ediyoruz. Instagram hesabınızı analiz ederek örneğin neden yeterince gelişmediği ve daha fazla gelişebilmesi için neler yapmanız gerektiği konusunda net bir fikir sahibi olabilmeniz mümkün olabilir.

Etiketler:
Twitter Blue Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yasal ve Ücretsiz E-Kitap Platformları
Instagram SFS Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Instagram Forstalk Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)