İkinci El Kamera Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fahri Gün 12 Şub 2021 Teknoloji 419  0

Yeni yazımızda ikinci el kamera alırken hangi unsurlara dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili olarak bilgiler vereceğiz. İşte konuya ilişkin ayrıntılar…

Dış görünüş

İkinci el kamera alırken ilk olarak kameranın etrafına bakmanızı öneriyoruz. Kamerada herhangi bir çatlak, kırık, çizik kısım olup olmadığına bakın. Eğer ürün size beyan edilenden farklı gözüküyorsa o üründen uzak durum. Kullanılmış kameralarda çeşitli yıpranmalar olması normaldir ancak bunların kabul edilebilir seviyede olması gerekir.

Teknik kontroller

Kameraya takılı olan lens eğer çıkarılabiliyorsa çıkartıp ayna hareketinin saniyenin 1/3’ü kadar denklanşör hızında düzgün olup olmadığını kontrol edin. Ardından maksimum denklanşör hızını seçiniz ve seri çekim moduna geçiniz. Deklanşör hareketinin bu doğrultuda düzgün ve sürekli olup olmadığını, garip bir sesin gelip gelmediğini test ediniz.

Lens kontrolü

Sizde bulunan, güvendiğiniz bir lensi kameraya takınız ve farklı enstantane hızı, diyafram açıklığı ve birkaç seçim daha yapıp doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını test ediniz.  Ardından en dar diyafram açıklığı seçimi yapıp merceğin tamburundan aşağıya bakın ve alan derinliği ön izleme düğmesine basılı tutup diyafram kanatlarının düzgün olarak kapanıp kapanmadığını, açıklık açıklığın simetrik olup olmadığını ve düğmeyi bıraktığınız zaman kanatların takılmadan açılıp açılmadığını test edin.  Eğer kamerada bir LCD ekran yer alıyorsa her şeyin iyi göründüğünden emin olmak üzere kontrol edin.

Denklanşör kontrolü

Kameranın denklanşör sayısını kontrol etmek için bilgisayardan yardım alın. Eğer denklanşör sayısı 50.000 veyahut daha az ise kameranın uzun bir ömrü anlamına gelmektedir.

Otomatik Odak Kontrolü

Otomatik odağı kontrol edebilmek için manuel olarak otomatik netleme noktası seçimi yapıp sonrasında geniş bir diyafram açıklığı seçip bir şeye odaklanarak birkaç fotoğraf çekimi yapın. Odaklamış olduğunuz nesnenin gerçekten odakta olup olmadığının kontrolünü gerçekleştirin.
Etiketler:
Netflix Hesabını Deaktif Etme Yöntemi
Dennis Ritchie Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)