Fake Fotoğrafları Tespit Etme Araçları

Fahri Gün 02 Oca 2023 Teknoloji 284  0

Bu içeriğimizde fake fotoğrafları tespit edebilmek amacıyla kullanılabilecek olan araçlara ilişkin olarak bilgilere yer vermekteyiz.

Günümüzde fake fotoğrafları tespit edebilmek için kullanılabilecek olan pek çok hizmet bulunmaktadır. İnternet üzerinde sahte fotoğraflar oldukça arttığı için bu tarz araçların önemi daha da büyüdü. Peki bu anlamda kullanılabilecek olan araçlar hangileridir? İşte bu hususta öne çıkmakta olan araçlar:

FotoForensics

Bir görselde farklı sıkıştırma düzeylerinde olan alanları belirleyebilmek için hata düzeyi analizini kullanmakta olan FotoForensics aracı, manipüle edilmiş olan görselleri ortaya çıkarabilmek için gelişmiş bir algoritmaya sahiptir. Bir mikroskop gibi çalışıp, gözün tanımlayamamakta olduğu ayrıntıları ortaya çıkarır. Hizmetin kolay bir kullanımı bulunmaktadır.

Forensically

Sahip olduğu başarılı arayüzüyle dikkat çekmekte olup, çok kullanışlı bir araçtır. Aracı kullanabilmek için Open File menüsü kullanılabilmektedir. Menüde yeni bir pencere açılıp, açılacak olan pencere üzerinde görseli yükleyebilir, sonrasında sayfanın sağ kısmında yer alan araçları kullanabilirsiniz. Bu araç dijital fotoğraf üzerinde herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmadığıyla ilgili olarak imkan tanıyan servistir ve tercih edebileceğiniz seçeneklerdendir.

JPEGsnoop

Bir fotoğrafın fotoğraf makinesinden mi yoksa resim düzenleme aracından mı geçtiğini ayırt etmeye imkan tanımaktadır. Motion JPEG ve Photoshop dosyalarının detaylarını incelemekte olan bir yazılım olup, görüntünün sahte olup olmadığını tespit etmek konusunda öne çıkmaktadır. Çevrimiçi tabanlı olmayıp bilgisayara indirerek açabilirsiniz. Programı bilgisayarınıza indirmenizin ardından herhangi bir kurulum gerekmeden direkt olarak açmanız ve böylece çalıştırmanız mümkün olmaktadır. Windows işletim sistemiyle uyumlu olarak çalışmaktadır.

TinEye

En iyi görsel arama servislerinden olan TinEye, hizmetin basit, hızlı ve kullanışlı olmasını sağlamaktadır. TinEye, bilgisayar, telefon ve tabletlerde yer almakta olan bir görseli yüklemenin yanında URL aracılığıyla resim aramayı sağlamaktadır. Bir görselin yüklemesini gerçekleştirmek için Upload butonuna basabilirsiniz. Böylece yeni bir pencere açılacak olup açılan pencere üzerinden görseli siteye yükleyebilir ve analiz yapabilirsiniz.

Netflix Hesabını Deaktif Etme Yöntemi
Dennis Ritchie Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)