Facebook Watch Nedir? Ne Zaman Kullanıma Giriyor?

ibrahim KIZILIRMAK 10 Ağu 2017 İnternet 910  0

Sosyal medya devi olarak bildiğimiz Facebook, internet dünyasında kendi sistemlerini yaygınlaştırmak için ardı ardına adımlar atmaya devam ediyor. Özellikler sosyal medya alanında rakiplerini geride bırakmak için her alanda lider olmaya çalışan sosyal medya devinin, Snapchat, Twitter gibi uygulamaları da piyasadan silmek adına önemli adımlar attığını görüyoruz. Her iki sosyal medya uygulamasının da özelliklerini de sistemine dahil eden Facebook’un bundan sonraki adımının ise Youtube rakip olmak olduğu da açıklanan bilgiler arasında. Bunun için uygulama Facebook Watch sistemini devreye sokacağını açıkladı.

Facebook Watch Nedir?

Dediğimiz gibi Facebook Watch, Google’ın YouTube servisine rakip olarak gerçekleştirilen bir platform. Facebook’un sistemlerine dahil edilecek olan yeni sistemin Watch bölümü olarak yer aldığını ve bu sistem içerisinde videoların görüntüleneceği belirtiliyor.

Bu sistemde kullanıcıların video bölümlerini de doğrudan kullanmaları mümkün kılınacak. Facebook Watch kısmına girerek videolar izleyebileceksiniz. Bunun yanı sıra söz konusu bölümde büyük bir de sürpriz olacak. Kullanıcılar söz konusu bölümde televizyon şovlarının da izleyebilecek. Üstelik TV şovları olarak adlandırdığımız sistemlerde kullanıcıların kanallarla doğrudan iletişime geçmesi de sağlanabilecek. Facebook Watch bu ve buna benzer tüm şovların, vidoların sağlayıcılığını üstlenmiş bir bölüm olarak karşımıza çıkacak.

Facebook Watch

Gelelim en önemli konuya. Daha önce YouTube sisteminde devreye kazanç sistemi girince, bir anda sistem kendi içerik sağlayıcılarını oluşturmaya başlamıştı. Aynı teknolojiyi Facebook büyümek için kullanacak. İçerik sağlayıcılara da yine izleme oranlarına bağlı olarak gelirler sunulacak. İçeriklerin muhtemel oranlarının %55 ve %45 oranında bölüneceği ve Facebook’un kendisine de buradan gelir alacağı açıklandı. Facebook Watch sisteminde gelirler neredeyse yarı yarıya bölünmüş durumda.

Yayıncı kuruluşlar ve içerik sağlayıcıların söz konusu sisteme ne kadar ilgi göstereceğini zaman içerisinde görmüş olacağız. Fakat bunun dışında sistemin kullanıma gireceği tam tarih ve hangi bölgede ne kadar gelir sunacağı gibi bilgilerin henüz yeterli şekilde açıklanmadığını görüyoruz. Bunun için Facebook’un açıklamalarının devamını beklemek gerekiyor. Bakalım servis YouTube ile başa çıkabilecek mi?

Hepsiburada Müşteri Hizmetlerine Hemen Bağlanma Yöntemi
En Fazla İnternet Tüketen Mobil Uygulamalar
Chrome Dosya İndirme Hatasını Giderme Yöntemi
İnternet Tarayıcısına Bulaşan Virüsleri Temizleme Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)