Facebook

Facebook Çevirileri İçin Yapay Zeka Düzenine Geçiyor

ibrahim KIZILIRMAK 04 Ağu 2017 İnternet 804  0

Sosyal medya kavramını ilk ortaya çıkaran uygulamaların başında gelen Facebook, kısa süre içerisinde sosyal medya uygulamaları içerisinde de zirvedeki yerini almayı başardı. Çok kısa bir süre içerisinde yaygın bir kullanım elde eden ve şu an için 2 milyar kullanıcı sayısına ulaşan teknoloji devi, son raporlarla beraber bu alanda liderliğini eline aldı. Artık lider bir uygulama haline gelmesi bunun yanı sıra sürekli kullanıcı kazanmaya da devam etmesiyle beraber Facebook’un bazı sistemsel değişikliklere de gittiğini görmeye başladık. Facebook bu konuda tercihini ise daha çok yapay zeka sistemleri üzerine yapıyor.

Facebook Yapay Zekaya Yönlenmeye Başladı

Sosyal medya devinin bu noktada insan gücü kadar makinelere de güvenmeye de başladığı ortaya çıktı. Ardı ardına makinelere güvenci üzerine adımlar atan teknoloji devi, özellikle yapay zeka kullanımını ön plana çıkarmaya başlamıştı. Tüm sistemi yapay zeka ile birbirine bağlamaya çalışan sosyal medya devinin bu plana çeviri sisteminden başladığı ortaya çıktı. Buna göre sosyal medya devinin çeviri sistemini tamamen yapay zeka teknolojisine bağladığı ortaya çıktı. Tabi ki bu yeni teknoloji açıklanırken nedenler ve yapay zekanın mantığı da açıklandı.

Facebook

Açıklanan bilgilere göre Facebook’un çeviri sisteminde tamamen yapay zekayı tercih etmesinin nedeni daha kolay çeviri yapmak ve hatasız çeviri yapmak. Buna göre zaten Facebook’un elinde dilleri öğretebildiği bir yapay zeka bulunuyor. Facebook bu yapay zeka üzerinde daha köklü bir çalışma yaparak birçok dili yapısıyla beraber yapay zekaya öğretmeye başladı. Hal böyle olunca yapay zeka sadece dili kelime bazlı olarak çevirmiyor.

Bunun yerine bütünleme çeviri yapılıyor yani kullanıcıların çevirileri tamamıyla elde etmeleri sağlanıyor. Kelime bazlı değil cümle bazlı olarak yapılan çeviri hem daha mantıklı cümleler elde edilmesini sağlıyor hem de bunu çok daha kısa bir süre içerisinde gerçekleştiriyor. Bu gibi nedenlerle yapay zeka kullanıma yöneldiği açıklanan Facebook’un bundan sonraki dönemlerde de yapay zekayı ilk sıraya koyacağı belirtiliyor. Yani sadece çeviri sisteminde değil bundan sonra birçok sistemde de yapay zeka kullanımının yapıldığını görmek mümkün olacak.

Etiketler: , ,
Twitter Blue Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yasal ve Ücretsiz E-Kitap Platformları
Instagram SFS Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Instagram Forstalk Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)