Elektronik Bilimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 11 Şub 2022 Teknoloji 265  0

Bu içeriğimizde elektronik biliminin ne olduğuna değiniyor, hakkında temel bilgiler veriyoruz.

Elektrikle alakalı olarak bilgi işleyen, depolayan ve taşıyan sistemleri inceleyen bilime elektronik bilimi denilmekte olup, Elektronların atom çekirdeğine zayıf kuvvetle bağlılığı nedeniyle enerji seviyesinde artış sonucu atomdan ayrılması ilkesini incelemektedir. Atomun en dış yörüngesindeki elektronların hareketlerinden yararlanma amacını taşır.

Jeneratör, batarya, kablo, motor, röle gibi elemanlarla enerjinin üretilmesi, çevrilmesi, iletimi ve dağıtımı ile ilgili pek çok kıstas bulunan bu alanda elektronik elemanlar germanyum, galyum ve silisyumdan imal ediliyor.

Elektronik devre elemanları çok temiz mekanlarda imal edilmek zorundadır çünkü gözle görülemeyecek kadar ufak toz dahi mikroçip içerisindeki elektron etkileşimini bozmak için yeterli olmaktadır.

1906 yılında Lee De Forest tarafından zayıf radyo ve ses sinyallerini kuvvetlendiren mekanik bileşensiz triyod bulunulmuş, böylece elektrik biliminin pek çok daldan ayrıldığı ortaya çıkmıştır. Yine de elektronik 1950 yılına kadar radyo teknolojisi olarak anılmış olup, bunun bir nedeni de temel uygulamasının radyo iletimi ve vakum tüpleri olması idi. Günümüzde elektronik devrelerde elektron kontrolünün sağlanabilmesi için yarı iletken elemanlardan destek alınmakta olup, elektronik devre tasarımına ilişkin problem çözümüne elektronik mühendisliği alanı odaklanmaktadır.

Netflix Hesabını Deaktif Etme Yöntemi
Dennis Ritchie Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)