Egzoz Duman Atmasında Duman Rengi ve Anlamları

Fahri Gün 24 Eyl 2022 Teknoloji 236  0

Egzozun duman atması durumunda dumanın rengi size çok şey söyler. Duman atması mevcut ise duman rengine ve anlamlarına dikkat etmek gerekir. İşte ayrıntılar…

Duman atması problemi araçla ilgili olarak önemli sinyaller vermektedir. Bazı duman renkleri motorun yenilenmesi gerektiğini bile göstermektedir. Peki hangi renk egzoz dumanı neyin habercisidir?

Siyan Renk Atma Sorunu

Egzozdan siyah renk atması durumu aracın öncelikle fazla yakıt tükettiğini gösteren bir unsurdur. Enjektörler, hava sensörleri gibi bileşenlerde problem olduğunu göstermekte olup,  motorun çalışması gerektiği gibi çalışmadığını gösterir. Performans sorunu ve diğer problemler de eşlik  etmektedir ve bunun nedeni aracın periyodik bakımlarının zamanında yapılmamış olmasıdır.

Gri Duman Atma

İlk bakışta beyaz dumandan ayırt etmesi biraz zor olsada dikkati baktığınız zaman kolayca ayırt edebilirsiniz. Beyaz duman genelde tek bir sorunu işaret eder ancak gri duman pek çok farklı sorunun habercisi olabilir. Örneğin turbonun yağ yakması nedeniyle gri renk olması meydana gelebilir ve bu kötü bir durumdur çünkü turbo mili üzerindeki segmanların aşınması ile ortaya çıkmaktadır.

Mavi Duman Atma

Egzozdan mavi duman atması durumu söz konusu ise motorun gürültülü çalışması, araç performansının çok düşmesi, yağ yakması, yakıt seviyesinin yükselmesi gibi sorunlar da yaşanıyor demektir. Bu rengin açıklaması motor yağ yakması olup, motorun rektifiye edilip yenilenerek tekrar kullanılabilir bir hale getirilmesi gerekir.

Beyaz Duman Atma

Bu soğuk havadan da kaynaklanabilir. Ancak soğuk hava söz konusu değilse ve su damlaması sorunu da var ise kapak contası yanmış olabilir. Eğer LPG’li bir araçta beyaz duman atması var ise de silindir contası yanık olabilir veya yine soğuktan kaynaklanabilir.

Emisyon gaz oranlarının belirli aralıklarla ölçülerek emisyon pulu alma gerekliliğini dikkate alınız. Ne zaman yaptırdığınızı hatırlamıyor iseniz internet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Konuya dair yorumlarınızı ve sormak istediklerinizi aşağıdaki bölümden yazabilirsiniz.

Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler
Motor Yağı Konusunda En Başarılı Markalar
Artırılmış Gerçeklik Tanımı ve AR Kullanılan Oyunlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)