E-ticaret Yapmanın Sağladığı Avantajlar

Fahri Gün 21 Eyl 2022 İnternet 299  0

Bu yazımızda e-ticaret yapmanın ortaya çıkardığı avantajlara ilişkin olarak bilgilere yer vermekteyiz. İşte konuya dair detaylar…

e-ticaret günümüzde oldukça büyüyen ve her geçen gün katılımın daha da arttığı bir sektördür. Özellikle kredi kartı ve banka kartlarının her geçen gün daha fazla kişi tarafından internet üzerinden alışverişe açık hale getirilmesiyle beraber e-ticaret yapmanın sağladığı avantajların daha belirgin bir şekilde ortaya çıktığı göz önünde bulundurulabilmektedir.

Şirketinizi e-itcaret için açıp resim bir kimlik kazandırmayı sağladıktan sonra yapacağınız ticari faaliyetlerin sorunsuz olması adına iyi bir sistem kurmanız gerekmektedir. Bu hususta en kolay yol sanal alışveriş internet sitelerine katılmaktır.

e-ticaret yaparken sağlanabilecek avantajlar:

Dijital platformlar üzerinde satış yapabilmek için büyük sermayeler gerekmemekte olup, maliyetleri düşüktür ve bu sayede büyük çaplı bir sermayeniz olmadan internet üzerinden satış yapabilirsiniz.

İnternet erişimine sahip olan herkes sizin müşterinizdir. Yani bir sokak, mahalle ile sınırlı kalmaz, hemen hemen tüm şehirlerden sipariş alabilirsiniz. Elbette bu husus biraz da ürününüzün ne olduğuyla ilgilidir.

İstediğiniz ürün grubuna yönelmeniz de çok kolaydır. Dünyanın her yerindeki kullanıcılara bile satış yapabilirsiniz.

E-ticaret için sunmuş olduğunuz ürünler internet sitesi açık olduğu sürece tüketicilere 7/24 gösterilir. Bu sayede siz uykudayken bile sipariş alarak para kazanırsınız.

Fiziksel bağımlılığınız ortadan kalkar ve böylece büyük kiralar ödemek zournda kalmazsınız.

Özellikle korona virüsünü salgınıyla beraber internet üzerinden alışveriş sayılarında büyük bir artış görülmüştür ve bu durum e-ticaret yaparken sağlanabilecek tüm avantajları daha da artırarak fiziksel mağazalar için ise daha olumsuz bir durum meydana gelmesine neden olmuştur.

Müşteri Açısından Avantajlar:

E-ticaretin satıcı için olan avantajlarının yanında aynı zamanda müşteri için de pek çok avantajı bulunmaktadır:

Vakit kazanmayı sağlar. Eskisi kadar fazla zaman harcamadan internet üzerinden kolayca alışveriş yapmaya imkan tanır. Böylece fiziki olarak bir yere gitmek zorunda kalmazsınız. Hem yorulmamış hem de ulaşım v.b. gibi ekstra para harcamamış olursunuz.

Kolay iade imkanı bulunmaktadır. Bir ürün aldığınız zaman sadece beğenmeme gerekçesiyle dahi iade edebilirsiniz. İnternet üzerinden bir ürünü görmeden aldığınız için cayma hakkınız bulunmakta olup böylece beğenmeme gerekçesiyle iade imkanı sunulmaktadır ancak bunun her ürün için olmadığını belirtelim. Örneğin iç çamaşırlar gibi ürünleri veya gıda ürünlerini bu gibi gerekçelerle iade edemezsiniz ancak değiştirme ve diğer imkanlardan yararlanabilirsiniz.

Daha uygun fiyatlardan ürün satın almaya imkan tanır. Örneğin birden fazla ürünü fiyat olarak karşılaştırmak, aynı zamanda özelliklerini incelemek çok daha kolaydır. İnternet üzerinde bunun için özel internet siteleri de vardır. Bunlara verebileceğimiz en büyük örnekler Akakçe, Epey platformları olup, bu platformlar aracılığıyla internet üzerinde satılan ürünlerin özelliklerini ve fiyatlarını karşılaştırarak en doğru ürünü tercih edebilirsiniz.

Sizin aklınıza gelen farklı avantajlar bulunuyor ise hemen aşağıdaki yorum kısmından bize iletmeyi ihmal etmeyin!

Etiketler:
Ajax Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Regular Expression Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Big Data Hakkında Bilgiler
Wayfair Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)