E-ticaret Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 28 Ara 2021 İnternet 382  0

E-ticaret teriminin ne olduğuna değiniyor, e-ticaret hakkında genel bilgiler veriyoruz. İşte konuya dair detaylar…

E-ticaret elektronik ortamdan ticaret yaparak para kazanmak anlamına gelmektedir. 1990’lı yılların sonuna doğru kullanılmaya başlayan bu kavram ile ilişkilendirilebilecek iki büyük girişimci bulunmakta olup bunlar Yahoo ve Amazon’dur. Söz konusu dönemlerde bu iki şirketin e-ticaret alanındaki başarıları sektörün hızlı bir şekilde gelişmesinde etkili olmuştur.

Elektronik ticaret sektörünün büyük bir hızla büyümesi üzerine pek çok üretici ve tüketici bu zincire dahil olmuştur ve e-ticaret günümüzdeki halini almıştır. Şu an internetten alışveriş son derece yaygındır ve giderek daha fazla kişi internet üzerinden ürün satışı yapmakta ve ürün almaktadır. Aynı zamanda firmalar arasında da elektronik ticaret epey yaygındır. Örneğin bir ildeki tedarikçi firmadan farklı ildeki bir firma elektronik ortam üzerinden sipariş verebiliyor.

Üretici ile tüketici arasındaki e-ticaret B2C olarak isimlendirilmekte olup, bu sistemlerde fiyatlar net ve tüketici ürünü alacağı zaman ne kadar ücret ödeyeceğini belirler. B2C, sanal mağazacılık hizmetleri ve üretici – tüketici arasında aracı olarak ikiye ayrılır.

Günümüzde internet üzerinden alışveriş yapılabilecek çok sayıda platform bulunmakta olup, ülkemizde bunlar arasında en yaygın olanları Hepsiburada , Trendyol , GittiGidiyor platformlarıdır. Bu platformlar üzerinde çok sayıda satıcının çeşitli ürünleri listelenir ve pazarlanır. Tüketici internet üzerinden kısa bir araştırma yaparak fiyat ve satıcı karşılaştırması yapabilir. Satıcı karşılaştırması platformlar üzerindeki satıcı puanları ve yorumları ile mümkün olmaktadır.

E-ticaret tarafında satıcı olarak görev yapmak isteyen kişilerin popüler platformlar üzerinde başvuru yapması, bunun için de belirli şartları sağlaması gerekir. Kendi e-ticaret platformunu oluşturmak isteyen kişilerin ise önce iyi bir slogan ve marka ismi belirlemesi, yazılım firmalarıyla anlaşma sağlamanın öncesinde paket içeriklerini incelemesi, paket içeriklerinin karşılaştırmasını yapması, e-ticaret ve SEO için uygun alt yapının belirlenmesi için referanslarıyla görüşme sağlaması gerekmektedir. 

Etiketler:
Ağda Kayıtlı Değil Sorunu Çözümü
Google Bard Hakkında Bilgiler
Julia Programlama Dili Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Genç Yaşta İntihar Eden Bilgisayar Dehası : Alan Turing

Yorum Yapmayı Unutmayın :)