Chrome Beklentilerin Aksine Biraz Daha Fazla RAM Tüketmeye Başladı

Fahri Gün 12 Tem 2018 İnternet 494  0

Günümüzün en yaygın internet tarayıcılarından Google Chrome, yoluna emin adımlarla devam ediyor ancak şu günlerde RAM kullanımı konusundaki farklılıklarıyla da gündeme geliyor. İşte habere ilişkin ayrıntılar…

Google tarafından ortaya konulan, mobil ve PC sürümleri milyonlarca kullanıcı tarafından severek kullanılan Google Chrome’un belki de en büyük hadikapı fazla RAM tüketmesiydi. Aşırı RAM tükettiği için özellikle ROM donanımı zayıf olan cihazlarda sıkıntılar çıkarabilen Chrome, şu günlerde RAM kullanımı konusunda çıtayı daha da aşmış gözüküyor. Tarayıcı eskisine göre daha çok RAM kullanmaya başlayacak.

Chrome 67 sürümü eski sürümlere göre biraz daha fazla RAM kullanabilir. Çünkü söz konusu sürümde Spectre için özel korumalar bulunuyor. Güvenlik anlamında işi epey ciddiye alan geliştirici, tarayıcının güvenli bir hale gelmesi amacıyla çalışıyor. Bu doğrultuda eskisine göre biraz daha fazla performans isteyen yeni Chrome, Spectre yan kanal saldırılarına karşı korunabilmek amacıyla biraz daha fazla RAM tüketiyor.  Chrome 67 ile yüzde 10 ila 13 arasında bir bellek artışı gerçekleşiyor. Bu yüzde 10’un üzerindeki RAM kullanım artışı  özellikle eskimeye başlayan bilgisayarlarda ciddi bir sorun teşkil edebilir.

RAM tüketimindeki artış Mac , Chrome OS ve Windows işletim sistemindeki sürümlerde geçerli olacağa benziyor.

Etiketler: ,
Twitter Blue Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yasal ve Ücretsiz E-Kitap Platformları
Instagram SFS Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Instagram Forstalk Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)