Apple TV

Bu Kez Apple TV Patent Davası İle Mahkemelik Oldu

ibrahim KIZILIRMAK 07 Ağu 2017 Teknoloji 697  0

Apple patent davalarında sürekli olarak gündeme gelen firmalardan birisi. Diğer markalar Apple’ın yükselişinde kendi paylarının tescillenmesini istemelerinden mi yoksa kendi paylarını istemelerinden mi bilinmez ama Apple ile birçok marka arasında hala devam eden patent davaları var. Bu davalar içerisinde en çok konuşulanı ise Apple’ın doğrudan kendi ürünlerinde kullandığı teknolojiler oluyor. Daha çok iPhone ve iPad serileri içerisinde yer verilen teknolojilerde patent davalarının gündeme geldiğini gördük. Son gelişme ise her iki ürün sınıfından da ayrı olarak yeni bir patent davasının gündeme geldiğini gösteriyor. Bu kez patent davasına neden olan Apple ürünü ise Apple TV.

Apple TV Davalık Oldu

Apple’ın televizyon teknolojileri olarak bilinen Apple TV teknolojisinde yer verilen bazı özelliklerin Apple’ın doğrudan geliştirdiği özellikler olmadığı, patent davasının nedeninin de bu olduğu belirtiliyor. İddialara göre Apple TV içerisinde yer alan tekrar izleme özelliğinin CustomPlay firmasına ait olduğu belirtiliyor. Zaten firmada doğrudan bunu iddia ediyor ve bunun için Apple’a dava açılmış durumda. Apple’a açılan davanın nedeni ise dediğimiz gibi sistemde yer alan tekrar izleme özelliği. Tabi ki diğer birçok teknolojide de tekrar izleme sistemi sunuluyor. Fakat tartışmaya neden olan konu Apple’ın bu teknolojiyi çok daha farklı kullanması.

Apple TV

Siri destekli olarak kullanılan özellik sayesinde kullanıcılar sadece izledikleri dizi ya da filmin tekrar izlemek istedikleri kısımlarını dile getiriyor. Bu şekilde tekrar izleme sistemi de devreye girmiş oluyor. Mevcut sistemlere göre çok daha kullanışlı bir sistem olarak karşımıza çıkan Apple TV teknolojisinin, daha önce CustomPlay tarafından kullanıldığı bu nedenle de Apple’ın firma tarafından dava edildiği belirtildi.

Patent davasının resmi olarak yapıldığı söylenmiş olsa da henüz bunu doğrulayacak belgeli açıklamalarda yapılmış değil. Açıklamalarda yapılacak olursa Apple’ın söz konusu patent davasıyla beraber bu alanda rekor kıracağını göreceğiz. Şimdiden patent davalarına bir hayli bütçe kaybeden markanın ise bu konu hakkında yeni bir düzenlemeye gidip gitmeyeceği de merakla bekleniyor.

200 TL’den Düşük Olan İşe Yarar Teknolojik Ürünler
Bir Çocuğa Tablet Almak İçin En Uygun Yaş
TikTok Piyasa Değeri Hakkında Bilmeniz Gerekenler
MAC Adresi Engelleme Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)