Blogunuzdaki Yorumların Artması İçin Yapmanız Gerekenler

Fahri Gün 11 Nis 2019 Webmaster 381  0

Günümüzde bloglar oldukça yaygın olarak kullanılıyor ve fazlaca görüntülenme alıyorlar ancak yorum oranları görüntüleme oranları ile karşılaştırıldığı zaman oldukça düşük kalıyor. Peki siz blogunuzdaki bu kara talihi nasıl değiştirebilirsiniz? Yeni içeriğimizde bu konu üzerine eğiliyoruz.

Blogunuzdaki yorumları arttırmak için yapmanız gereken ilk şey doğru başlıklar kullanmak. Arama motorlarının ilgisini çekebilecek ve aynı zamanda kullanıcıların gerçekten işine yarayıp dikkatlerini çekebilecek başlıklar açmalısınız. Doğru anahtar kelimeler kullanarak da sitenizdeki yorum sayısını belirgin oranda arttırabilirsiniz.

Kullanıcıyı teşvik edin

Eğer gelen ziyaretçilerin yorum sayısının artmasını talep ediyorsanız o halde okur ile bir köprü kurmalısınız. Konuya yönelik yorum, tavsiyelerinizi açıkça paylaşabilir ve okuyucunun da yorumlarını blogunuzda yayınlaması için teşvik edebilirsiniz. Mesela okuyucuya yazının sonunda yazı ile ilgili düşüncelerini sorup yorum yazmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum yazımını kolaylaştırın

Yorumları arttırabilmek için yorum kutusunun kullanıcının rahatlıkla görebileceği bir konumda olmasını sağlamalısınız. Aynı zamanda ona anonim olarak yazma imkanı da tanımalısınız. Çünkü bazı kullanıcılar görüşlerini açıkça belirtmeyi sevmez ve daha çok gizli kalmayı tercih eder. Ancak siz o kullanıcıya sırf yorum yazması için mail, telefon, ad soyad gibi bilgileri zorunlu tutarsanız o halde yorum yazmaktan kaçınacaktır. Yine aynı bilgileri istediğiniz zaman gizli kalma gibi bir düşüncesi olmayan ancak sırf üşendiği için yorum yazmayan kullanıcılar da olacaktır. Yani o an o kullanıcıya ad soyad, telefon, mail gibi bilgileri yazmak özellikle de bot doğrulaması yapmak işkence gibi gelebilir. Bu gibi nedenlerden kullanıcıya yorumunu yazmadan önce çok fazla soru yöneltmemelisiniz. Onun en pratik şekilde yorum yazıp sisteme kaydedebilmesini sağlamalısınız.

Captcha uygularken dikkat

Yine yapılan hatalardan bir başkası kişinin yorum yazmasını sağlamak için onu üye olmaya zorlamaktır. Bir kişiye yorum yazması için üye olma şartı koymamalısınız. İleri derecede CAPTCHA kullanmamak da oldukça önem arz etmektedir. Son olarak kullanıcıların yazmış olduğu yorumlara cevap vermeniz de siteniz açısından oldukça yararlı olacaktır. Böylece o kullanıcı tekrar cevap yazıp sitenizi düzenli aralıklarla takip etmeye başlayabilir.

Son bir uyarı daha

Genel itibariyle bu unsurlara dikkat ettiğiniz taktirde yorum sayısında bir artış yaşanması gerekiyor. Ancak günümüzde insanların bloglara pek yorumyazmadığını, böyle bir alışkanlıklarının bulunmadığını da ifade edelim. Yani bu yukarıda saydığımız adımlara dikkat ederken bu gerçeği de aklınızın bir ucunda kalmasında yarar var.
Etiketler:
Banner Reklamların Gelişimi
En Fazla Kullanılan HTML Kodları
HTTPS (SSL) Bir Sitenin Tamamen Güvenli Olduğu Anlamına Gelmez
WordPress’e Katkıda Bulunmanın Yöntemleri

Yorum Yapmayı Unutmayın :)