Bir Çocuğa Tablet Almak İçin En Uygun Yaş

Fahri Gün 03 Haz 2021 Teknoloji 110  0

Bir çocuğa tablet almak için en uygun yaş nedir? Yeni içeriğimizde bu hususa değiniyor, çocuklara kaç yaşında tablet alınması gerektiğini ifade ediyoruz.

Gelişen teknoloji ile beraber tabletlerin işlevleri de oldukça gelişim gösterdi. Fiyat olarak da uygun olabilen tabletler, çocuklara ebeveynleri tarafından vakit geçirmesi için alınabiliyor. Bir çocuk tabletle ilgilendiği zaman aileyi de daha az yormuş oluyor böylece pek çok ebeveyn çocuklarının eline tableti aslında olması gereken yaştan daha önce veriyor.  Uzmanlar bunun tehlikeli olduğuna inanıyor.

Öncelikle tablet veya telefonların bir çocuk bakıcısı olmadığını, çocuğun sağlıklı gelişmesine olumsuz yönde etki edebileceğini unutmamak gerekiyor. Ancak bazı durumlarda çalışan ve çocuklarını bir süre yalnız bırakan aileler iletişim kurmak için telefon kullanmakta ve haliyle çocuğa telefon kullanmayı da öğretmektedir. Ancak bu durumla geçerli olmadığında 12 yaşından küçük bir çocuğun tablet veya telefondan uzak tutulması gerekmektedir. Bazen aileler çocuklarıyla iletişim kurabilmek için örneğin okula gidecekleri zaman onlara eski basit telefonlar vermeyi deneyebiliyor. Bunun yerine akıllı saatler de kullanılabilir. Konuşma işlevini yerine getiren akıllı saatler ile çocukla iletişim kurulabilir. Böylece çocuk erken yaşta telefon taşıma gibi bir alışkanlığı kazanmamış olur ve saat sürekli kolunda olacağından onu kendisi çıkarmadığı sürece kaybetmez ve daha kolay ulaşılabilir. Ancak elbette bu işlevleri yerine getirebilen bir akıllı saat pahalı olduğundan her ailenin alabilmesi mümkün olmayabilir. Bu durumlarda çocuğa verilecek telefonun tuşlu ve kolay kullanılabilir olması, fazla fonksiyonel bir telefon verilmesindense daha iyi olacaktır.

Ebeveynlerin çocukları 12 yaşından sonra da denetlemesi gerekiyor. Yani 12 yaşını dolduran bir çocuk tablet ve telefonla tanıştırılmalı ancak onu nasıl kullandığı ve ne kadar kullandığı denetlenmeli, 12 – 18 yaş arasındaki dönem çocuklar için en önemli dönem olarak kabul edilmekte olup, bu dönemde çocuğun tablet ve telefon dışındaki ilgi alanları da keşfedilerek yönlendirilmeye çalışılmalı ve derslerde başarılı olması sağlanmalıdır.

Etiketler:
WhatsApp Yurt Dışı Araması Hakkında Bilmeniz Gerekenler
200 TL’den Düşük Olan İşe Yarar Teknolojik Ürünler
TikTok Piyasa Değeri Hakkında Bilmeniz Gerekenler
MAC Adresi Engelleme Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)