Bilgisayarı Daha Pratik Kullanmanızı Sağlayacak Kısayol Önerileri

Fahri Gün 10 Eyl 2017 İnternet 605  0

Bilgisayarınızı aşağıdaki yöntemleri uygulayarak daha pratik, daha hızlı bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Windows 10 Build 16237

Aratacağınız kelimeleri ctrl+F kombinasyonu ile bulun!

İnternette gezinirken uzun metinler ve uzun listeleler arasında istediğiniz cümleleri bulmanızı sağlayacak önemli bir kıyasoldur. Bir safyada bir kelimeyi arıyorsanız ancak bulamıyorsanız veya gözünüzle arayıp durmak istemiyorsanız klavyenizden CTRL basılı tutup F tuşuna basın. Böylelikle ufak bir kutucuk açılacak. O kutucuğa bulmak istediğiniz kelimeyi yazdığınızda karşınıza çıkacaktır.

Boşluk ile Gezinme Yöntemi

İnternette gezinirken boşluk tuşu ile gezinti yapabilirsiniz. Bir web sayfasına girdiğinizde klavyenizin boşluk tuşu ile sayfayı aşağıya kaydırabiliyorsunuz.

Görev Çubuğuna Sabitle

Bu yöntem özellikle bir işle uğraşırken seri bir şekilde başka bir işe geçmek isteyen ve aynı zamanda masaüstü oldukça kalabalık olanlar için bire bir. Eğer sık kullandığınız bir uygulama varsa ve başka bir uygulamadan geçiş yapmanız daha kolayınıza gidiyorsa uygulamayı açtıktan sonra görev çubuğundaki ikonunun üzerine gelerek sağ tıklayın ve Görev Çubuğuna Sabitle yazısını işaretleyin. Böylelikle bilgisayarınızı açıp kapasanız dahi o uygulamanın kıyasolu görev çubuğunuzda sabit kalıp başlatılmaya hep hazır olacaktır.

Yazım Yanlışlarını Pratik Olarak Düzeltin

Eğer metin yazıyorsanız ve yanlış yazdığınız kelimeler olduğunu düşünüyorsanız  ve Word belgeniz yoksa kontrolünüzü tek tek yapmak yerine tarayıcınız üzerinden yapabilirsiniz. Tarayıcılar tanımlayamadıkları kelimelerin altlarını çizili gösterir ve böylelikle sizi uyarır.

Aramanızı Adres Çubuğundan Yapın

Eğer internette arama yapacaksanız Google ana sayfasını açmanıza gerek yok. Kullanacağınız arama motorunu tarayıcının adres çubuğu açısından varsayılan arama motoru yaptığınızda artık o arama motorunun ana sayfasına sürekli dönmenize gerek yok. Bir sitedeyken hemen adres çubuğuna aratacağınız şeyi yazarak arama yapabilirsiniz. Bu aslında çok basit bir yöntem olarak gözüküyor ancak günümüzde pek çok insan bunu düşünemiyor veyahut farklı bir kutucuk zannediyor. Çünkü Türkiye’de geçtiğimiz dönemde yapılan bir araştırma sonucunda Google’da en fazla aratılan kelimenin Google olduğu ifade edildi.  İnsanlar Google adres çubuğundan Google yazıp ana sayfaya yönlenip sonra arama yaptıkları için bu sonuç son derece doğal. Oysa bu sadece vakit kaybından ibaret.

Etiketler:
Dinamik IP ile Statik IP Arasındaki Farklar
Twitter’a Yeni Başlayanların Uygulayabileceği İpuçları
YouTube Çok Konuşulacak Bir Özellik Kazanacak
Facebook’ta Fotoğraf Yedekleme Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)