Artırılmış Gerçeklik Tanımı ve AR Kullanılan Oyunlar

Fahri Gün 21 Haz 2023 Teknoloji 251  0

Bu yazımızda artırılmış gerçeklik teknolojisinin ne olduğuna ve bu teknoloji yer almakta olan video oyunlarının hangileri olduğuna değiniyor, artırılmış gerçeklik teknolojisine ilişkin olarak bilgiler veriyoruz.

Bilgisayar destekli medya katmanları, gerçek zamanlı olarak kullanıcıların gerçeklik algısını yükseltmektedir. AR teknolojisi ile sanal ve gerçek dünya ortamlarının sorunsuz olarak birleştirilmesine izin verilmekte ve böylece geniş uygulama yelpazesinde kullanılabilen etkileşimli bir deneyim ortamı ortaya çıkmaktadır.

Artırılmış gerçeklik teknolojisi bir cihazın kamerasınca önceden programlanan işaretçilerin kullanılarak sanal unsurları gerçek dünya ortamına yerleştirmektedir. Markersiz AR, işaretçiye gerek olmaksızın kullanıcının çevresini izleyip haritalamakta olan gelişmiş bir bilgisayar görüşü algoritmasından yararlanmaktadır. Projeksiyon tabanlı AR ise sanal nesneleri gerçek dünya yüzeyine yansıtmakta ve kullanıcıların hareketleri, jestlerine göre etkileşimli bir deneyim sağlayabilmektedir.

Artırılmış gerçeklik yazılımlarının çeşitli türleri bulunmakta olup, sosyal medya uygulamalarında kullanılan basit AR filtreleri, AR etkileşimli deneyimler vb hususlar öne çıkmaktadır. Artırılmış gerçeklik kullanılan yazılımlara; ARCore, ARKit, Vuforia, ARToolKit gibi örnekler verebiliriz. ARToolKit yazılımı, market tabanlı olan AR uygulamaları geliştirebilmek açısından kullanılmakta olan açık kaynaklı yazılım kütüphanesi olup, Vuforia, başka bir popüler AR yazılım olarak öne çıkar ve marker tabanlı AR uygulamalarını dizayn edebilmek için kullanılmaktadır. ARKit ve ARCore ise mobil cihazlar ağırlıklı olarak tasarlanan AR geliştirme araçları olarak bilinmektedir. ARKit yazılımı, iPhone, iPad gibi cihazlar için AR deneyimleri sunulabilmesi için yer verilen iOS yazılımı olup, ARCore ise Android cihazlarına yönelik benzer bir yazılım olarak öne çıkar.

Oyunlarda Artırılmış Gerçeklik

Sanal ile gerçek dünya ortamlarını birleştirip kullanıcılara etkileyici, eğlenceli bir deneyim sunabilmek için oluşturulan oyunlarda artırılmış gerçeklik, bu bağlamda bir hayli yaygındır. Eğlence alanındaki AR, canlı etkinlikler ve konserler ile etkileşimli deneyimler sağlamak için de kullanılmakta olup perakende olarak ise AR, sanal showroomlar ve ürün tanıtımları için kullanılabilmektedir.

AR teknolojisi bulunan oyunlar:

  • Jurassic World Alive
  • Ingress
  • Pokémon Go
  • Night Terrors: The Beginning
  • HoloGrid: Monster Battle
  • Ghostbusters World
  • Harry Potter: Wizards Unite
  • Minecraft Earth

AR deneyimi dünya ile etkileşimde adeta bir devrim olarak kabul edilmekte olup, artırılmış gerçeklik teknolojileri sürekli olarak geliştirilmekte ve yeni oyunlarda da uygulanmaktadır.

Nanobotlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yazılım Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Rüzgar Türbinleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Matplotlib Kütüphanesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)