Yapımcısını Milyoner Yapan Mobil Oyunların Başarısının Sırları

Fahri Gün 16 Şub 2022 Oyun 324  0

Bu içeriğimizde geliştiricilerine adeta milyonlar kazandırmayı başarmış olan mobil oyunların bunu nasıl başardığına değiniyoruz. İşte mobil oyunların başarılarının sırları…

Mobil oyun pazarı günümüzde geliştiriciler için büyük bir gelir kapısı olup, mobil oyunların PC ve konsol oyunlarına nazaran daha basit yapıda olmasına daha çok karşılaşılmakta ve bu bağlamda geliştiriciler için biraz daha maliyetsiz ve kolay bir oyun yapma alanı sunduğundan mobil oyunların sayısı PC ve konsollara nazaran daha hızlı bir şekilde artıyor. Herkeste bilgisayar olmamasına rağmen akıllı telefonun neredeyse herkes tarafından kullanılması nedeniyle  mobil oyunların daha da büyük bir kitleye hitap edebildiğini belirtmek gerekiyor.

Daha güçlü bütçeye sahip olan mobil oyun geliştiricileri ve yayıncılar sundukları reklamlar ile dünya çapında ün kazanabilmekte ve bu onları milyoner haline getirebilmekte. Mobil oyun sektörü için pazarlama verilerine dair çalışmalar yapan SocialPeta tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir rapor ile ortaya çıkarılan sonuca göre mobil oyunlar hususunda başarıda kilit rol oynayan faktörlerin başında video reklam ögelerinin yerleştirilmesi geliyor.

Video reklam ögeleri günümüzde oyun reklamcılığının ana akımı haline gelmiş durumda. Çoğu SLG reklamcısı ise reklam ögelerine bulmaca, casual gibi hafif ögeler ekleyerek kullanıcının dikkatini çekmeye çalışıyor.  Mobil oyunların çok başarılı olmasını sağlayan diğer hamlelerden birisi ünlüler aracılığıyla reklam yapılmasıdır. Örneğin ünlü futbolculardan Cristiano Ronaldo, Free Fire indirmelerini artıran Chrono karakterinde hayat bulmuştu ve oyunun reklamını yapmıştı.

Mobil oyun geliştiricileri, geliştirmiş oldukları oyunlara uygun kullanıcı kitlelerine ulaşmaya çalıştıklarında daha başarılı oluyor. Örneğin simülasyon ve eşleştirme oyunlarını günümüzde daha çok kadınlar oynarken, savaş ve strateji oyunlarını daha çok erkekler oynuyor.  Bu durum reklam verenler için dikkat edilen bir kıstas olup, kadın oyuncuların duygusal yapılarına hitap eden reklamlar yerleştirilmeye çalışılıyor.

Daha fazla kullanıcıya hitap etmek isteyen oyun geliştiricileri reklam ögeleri olarak farklı şeyler tasarlamak durumunda da kalabiliyor. Güçlü hikayeye sahip olan reklamlar daha fazla prodüksiyon gerektirsede aldıkları tepki de daha fazla oluyor. 

Etiketler: ,
Lost Records : Bloom And Rage Duyurusu Gerçekleştirildi
Oyunlarda Erken Erişim Versiyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Oyun Kumandaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Rainbow Six Siege, Steam’de Büyük Bir İndirime Girdi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)