Kimlik Kartına e-imza Tanımlaması Yapma

Fahri Gün 15 Şub 2022 İnternet 143  0

Bu içeriğimizde kimlik kartlarına nasıl e-imza tanımlaması yapabileceğinizle ilgili olarak bilgiler veriyoruz. İşte konuya dair detaylar…

Dijital dönüşümle ilgili olarak uzun süredir çalışmalar yapılmakta olan ülkemizde, kimlik kartlarına e-imza yükleme işlemi 50 il özelinde sunulmakta olup, kullanıcılar kimlik kartına e-imza tanımlaması yaparak işlerini daha pratik bir şekilde halledebilir.

İçişleri Bakanlığınca 2020 yılının Eylül ayında hayata geçirilen Hayat Kimliğinde Kolay projesi ile , TC kimlik kartlarına e-imza yüklenmesi imkanı sunulmakta. Kimlik kartlarına e-imzanın yüklenmesiyle vatandaşların dijital dünyaya daha fazla adapte olması sağlanmaya çalışılmakta olup, bankacılık, noter, tapu, gümrük, sigorta gibi pek çok alanda işlemleri kısaltabiliyor. Aynı zamanda ehliyet olarak da kullanılma imkanı bulunuyor.

e-imza başvurusu yapabilmek için kullanıcıların BTK tarafından yayınlanmakta olan e-miza başvuru merkezi listelerini incelemesi gerekmekte olup, hizmet sağlayıcılarından biri seçilerek başvuruda bulunulabilmektedir. Eğer fiziki olarak başvuru yapmak isterseniz PTT’nin yetkili olan şubelerine gidebilirsiniz. e-imza hizmeti kurumsal ve bireysel olarak iki farklı tarzda sunulmakta olup, e-imzanızı edinmenizin ardından kimlik kartına yükleme işlemi için nüfus müdürlükleri, tapu müdürlükleri ve bankalara müracaat edilmesi gerekir. Konuya ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

Etiketler: ,
Thumbnail Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Adres Kodu Tanımı ve Adres Kodu Sorgulamaya Dair Bilinmesi Gerekenler
Instagram Hikayesine Birden Fazla Fotoğraf Ekleme Yöntemi
İnterneti Hızlandırmak İçin Faydalanabileceğiniz Pratik Yöntemler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)