System Shock Yenilenmiş Versiyonu incelemesi

Fahri Gün 18 Kas 2023 Oyun 52  0

İçeriğimizde hem konsollara hem de bilgisayar platformuna yönelik olarak, Night Dive Studios ve Origin iş birliğiyle çıkmış olan System Shock’a yer veriyoruz. İşte yenilenmiş versiyona dair incelememizin detayları…

Çoklu oyuncu desteği bulunmayan bir oyun olan System Shock, Night Dive Studios tarafından geliştirilmiştir. Oyunun yayıncısı ise Origin’dir. First person shooter türünden bir video oyunu olup, piyasaya sürülme alanları PC, PlayStation 4, PlayStation 5, XBox One, Xbox Series X’tir.

Orijinal oyunun cutscene olarak sunduğu giriş sekansını oyuncunun kontrolüne vererek başlamakta olan yapımda etrafı kısaca gezerek bilgisayarın işlemini bitirmesini beklerken camın önüne gelmekte olan uçan araç ve ardından odaya giren silahlı askerler, iyi bir iş yapmadığımızı gözler önüne seriyor. Ardından acilen bir yere götürülüyoruz ve karşımızdaki patron bize bir teklif sunuyor. Söz konusu teklif, uzay istasyonunu kontrol etmekte olan yapay zeka Shodan’ı hacklemesi ve etik değerlerini kaldırmasıdır. Bu sayede çalmaya çalıştığı geliştirmelere bedavaya alma hakkı verilecektir. Zaten kaçırılmış durumda olduğumuzdan reddetme şansımız olmuyor ve kabul ediyoruz. Ardından bayıltılıyoruz ve gözümüzü açtığımızda operasyonun bittiğini görmekteyiz. Fakat istasyon halkı artık çok değişmiş bir vaziyette. Citadel isimli uzay istasyonunu kontrol etmekte olan Shodan, etek değerlerini silmemizin ardından tüm insanları daha gelişmiş varlıklar haline getirmekte. İlk olarak istasyon ile başlamış olan hareket zaman içerisinde tüm dünyaya ulaştırılmaya çalışılacak ve Shodan tanrıları olarak kabul edilmiş olacak. Bizim görevimiz ise oyunda Shodan’ı durdurabilmek ve bunun için önemli hamlelerde bulunmamız gerekiyor.

Oyun içerisinde sizi öldürüp daha güçlü bir hale gelmek isteyen insanlar bulunuyor ve onları engellemeye çalışıyorsunuz. Aynı zamanda oyun boyunca etrafta temizlik robotları, geliştirilmiş cyborglar, bunun yanı sıra turretlar gibi tehlikeler bulunmaktadır. Kendinizi savunabileceğiniz silahların da olduğu oyunda farklı tiplerde mühimmatlardan yararlanabiliyor, saldırı silahları ile yanıt verebiliyorsunuz. Fakat silah mühimmatlarının bol olmadığını, bazı düşmanların daha güçlü olmasının da sıkıntı oluşturacağını belirtelim. Bunun yanı sıra güçlü düşmanlar neredeyse hiçbir atışını ıskalamıyor ve bunun da oldukça zorlayıcı olabildiğini söyleyebiliriz.

Maceranız esnasında Shodan, ortalığı karıştırabilmek için bazı hamlelerde bulunabiliyor. Mesela oyun içerisinde rahatlıkla gezinmekte iken bir anda güçlü düşmanlar ile karşılaşabiliyorsunuz. Shodan’ın bulunduğunuz ortamdaki etkisini azaltabilmek için ise etrafta yer alan güvenlik kameralarını kırmayı denemeniz gerekiyor. Tüm kameraları kırsanız bile tamamen güvende olmuyorsunuz ancak sorunu büyük ölçüde çözüyorsunuz. Maceranız esnasında öldüğünüz taktirde eğer sektörün sağlık odasını açmışsanız orada dirilmektesiniz ve üzerinizdekileri de koruyorsunuz. Bunun güzel bir artı olduğunu belirtelim fakat eğer bölümleri hızlıca oynamaya çalışıyor iseniz öldüğünüz zaman oyun sizi gerilerde başlatıyor. Bu da etrafı gezerek tekrar mühimmat bulmanız gerektiği anlamına da geliyor.

Ana karakterimiz bir hacker olduğundan oyunda çeşitli hackleme fonksiyonları da bulunuyor ve bunların farklı bir oyun gibi işlediklerini yani basit düzeyde oluşturulmadıklarını belirtmek gerekiyor. Bu da yine pek çok oyuncunun hoşuna gidecektir.

Yenilenmiş bir versiyon olan oyun büyük oranda gelişim gösteriyor. Görsel açıdan her ne kadar AAA oyunlar kadar olmasada eski halini göz önüne getirdiğimiz zaman yenilenmiş olan sürümde ciddi anlamda değişikliklerin bulunduğunu gözlemliyoruz. Mesela istasyonun içerisinde yer alan çoğu yer değiştirilmiş ve düşman tasarımlarında ciddi anlamda geliştirmeler uygulanmış. Ayını zamanda ışıklandırmalar çok daha  iyi bir hale getirilmiş. Genel olarak oyun görsel anlamda daha iyi seviyede. Öte yandan oyunda yönlendirmelerin az olduğunu ve bunun da herkese hitap etmeyeceğini belirtelim.

Sonuç

Gerek görsel açıdan gerekse başarılı olarak yeni nesle uyarlanması açısından sevdiğimiz bir oyun oldu. Eklenen yeniliklerin de önemli artılar kazandırdığını düşünüyoruz.

İNCELEME NOTUMUZ : 8.9 / 10

The Elder Scrolls Online: Necrom incelemesi
Oyun Dünyasında Tecrübe Puanı
Final Fantasy 16 İncelemesi
Heavy Rain, 4 Kasım’a Kadar İndirimde!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)