Final Fantasy 16 İncelemesi

Fahri Gün 20 Kas 2023 Oyun 72  0

Yazımızda Square Enix’in meşhur video oyunu olan Final Fantasy 16 ile ilgili olarak bilgilere yer vermekteyiz. İşte Final Fantasy 16 incelememizin detayları…

Final Fantasy 16 video oyunu, Xbox Series X, PlayStation 5 ve PC platformları için piyasaya sürülmüştü. Çoklu oyuncu desteği bulunmamakta olan video oyunu, Square Enix tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmıştır. Alışılmışın dışında acımasız bir dünyayı resmetmekte olan video oyununun genel olarak karanlık bir yapısı bulunuyor ve dram kategorisi ön plana çıkarılmış.

Hikayede yer almakta olan pek çok karakterin size tanıdık gelebileceğini söyleyebiliriz. Mesela oyunda Game of Thrones yapımından izlere rastlanabiliyor. Valisthea isimli kurgusal dünyada geçmekte olan video oyununda büyük kristaller hem güç hem de hikaye anlamında önem arz ediyor. Oyunu klasik işleyişten ayırmakta olan en önemli faktör ise karakterlerin Attack on Titan’daki gibi Eikon’lara dönüşmesidir. Adeta seçilmiş kişiler durumu bulunmakta ve seçilme durumu hikayede önem arz ediyor. Her ikon bir elementi temsil etmektedir.

Ana karakterimiz Clive Rosfield olup, Rosairo kralının ilk oğlu olsada ailenin Eikon’u denilebilecek Phoenix tarafından reddedildiğinden ikinci plana atılan bir karakter portresi çizmektedir. Oyunda güç olgusu, sahip olunan özelliğin hangi şartlara bağlı olduğu hususları, oyun çehresini önemli oranda değiştirmektedir. Mesela dominantlar bazen köle, bazen de savaş gücü olarak görülmektedir ancak soylu bir aliden oldukları zaman ne kadar hoşgörüyle karşılandıklarına şahit olabilirsiniz. Oyunda kristal kullanmadan büyü yapabilmekte olan ve bearers olarak isimlendirilmekte olan kişiler ikinci sınıf muamele görmektedir. Toplumsal düzen ve siyasi olayların, oyununun yapısı üzerinde önemli ölçüde etkisi vardır.

Oyunda hemen hemen her görevden sonra merkeze dönülmekte ve geniş bir dönem ele alınmaktadır. Harita tasarımı mantığı açısından çizgisel bir yapısı bulunan video oyununda zamanla özellikle canavar görevlerinin işin içerisine girmesiyle daha geniş alanlarla karşılaşmaktasınız fakat bunların çok yeterli seviyede olmadığını belirtmek gerekiyor. Oyun size tam anlamıyla özgürlük sağlamıyor ve bu da bazı oyuncuları hayal kırıklığına uğratabilir. Aslında gayet iyi bir dünyası bulunan oyunda oyuncuya biraz daha özgürlük sağlansa idi ortaya daha iyi bir iş çıkarılmış olacaktı.

Şiddet içermesi, atmosferi ve pek çok diğer olgusu nedeniyle oyun yetişkinlere uygun M etiketiyle kendisini göstermektedir. Dövüş sistemi bakımından gerçek zamanlı aksiyon sistemini kullanmakta olan video oyunu, bu hususta FF15’e nazaran daha hızlı bir yapıya sahiptir. Oyun içerisinde klasik vuruşlar kullanarak düşmana saldırabilir ve bunun yanı sıra Dodge dinamiğiyle kontra ataklar yapabilirsiniz. Dövüş sisteminde eikon dinamiklerinin kullanılması, sistemin daha derinlik kazanmasını sağlamaktadır. Oyun esnasında almış olduğunuz eikon yetenekleri arasında anlık geçişler yapabilir, kombo sistemini akıcı ve çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra yeni Eikon özelliklerine kavuştuğunuz zaman yetenek sisteminde de yeni özelliklerin kilitleri açılmaktadır. Eikon yetenekleri oyunda adeta görsel bir şölen sağlamakta ve dövüşler esnasında kilit rol üstlenmektedir. Bazı unsurları bakımından DMC yani Devil May Cry serisini de andırdığını belirtmek gerekiyor.

Final Fantasy 16’da ana karakterimize yardımcı karakterler de destek oluyor. Oyunda Cid, Jill gibi pek çok karakter hikayenin belirli noktalarında bizlerle birlikte çalışıyor. Bunun yanı sıra Torgal isimli bir kurt da bulunuyor ve kurda saldırması yönünde komutlarda bulunabilmekteyiz.

Görsel olarak kaliteli bir o yun olan Final Fantasy 16 yapımında ana karakter üzerinde de özenle çalışıldığı belli oluyor. NPC tarafında zayıf olduğu yönler bulunan video oyunu, genel itibariyle karakter tarzı ve onların ele alınışı bakımından başarılı bir oyundur. Oyunda yer alan kombo sistemi dövüşleri daha eğlenceli bir hale getirmekte. Ancak mücadele yapısı açısından zorlayıcı olmadığından bir süre sonra şova dönüştürüyorsunuz.

Sonuç

Oyun hikaye açısından ve sunduğu atmosfer bakımından başarılı olup, eğlenceli de bir dövüş sistemine sahiptir. Öne çıkan eksiklikleri ise; Keşif hissiyatının zayıf olması, oyuncuya yeterince özgürlük tanımaması ve bariz seviyede kolay bir yapısının olmasıdır.

İNCELEME NOTUMUZ : 8.0 / 10

The Elder Scrolls Online: Necrom incelemesi
Oyun Dünyasında Tecrübe Puanı
System Shock Yenilenmiş Versiyonu incelemesi
Heavy Rain, 4 Kasım’a Kadar İndirimde!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)