Sismik İzolatör Sisteminin Tanımı ve Yararları

Fahri Gün 18 Şub 2023 Teknoloji 386  0

Bu içeriğimizde sismik izolatör sisteminin ne olduğuna değinecek ve ne gibi faydalarının olduğuyla ilgili olarak bilgilere yer vereceğiz.

Sismik izolatör sistemi, binaların meydana gelen depremlerde yıkılmamasını, büyük bir hasar almamasını sağlamakta olan bir deprem izolasyon sistemidir. Depremin meydana getireceği yıkıcılığı ortadan kaldırarak zararlarını en aza indirmekte olan sismik izolatör sistemi günümüzde afet ülkelerinden Japonya tarafından yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Türkiye’de ise sadece bazı kamu binalarında kullanıldığı bilinmekte olup, bunun nedeni ise maliyetli bir teknoloji olmasıdır ve ülkemizde pek gündeme alınmamasıdır.

Depremin yıkıcı etkisinden kurtulmayı sağlayabilir!

6 Şubat günü meydana gelen iki büyük deprem nedeniyle izolasyon sistemlerinin önemi bir kez daha ortaya çıktı ve sismik izolasyon bu hususta önem arz ediyor. Sismik izolatör sistemi, temel ve üst yapının arasına, yatay esnekliği yüksek olan ve izolatör olarak lanse edilmekte olan yalıtım birimlerinin yerleştirilmesidir. Bu teknoloji bina inşa edilirken yer verildiği gibi aynı zamanda mevcut binalarda kolon kesmek suretiyle de uygulanabilmektedir. Depremin üst yapıya olan etkisini %80’e kadar azaltmakta olan sismik izolatör sistemi, böylece depremin etkilerinin çok daha az hissedilmesini sağlayan önemli bir teknolojidir ve bizim ülkemizde de yaygınlaşmasını, hemen hemen her evde yer verilmesini umut ediyoruz.

Sistem izolasyon sistemi kolon altında olabileceği gibi ortasında veya üstünde de yer alabilir. Esnek bir tabakaya sahiptir ve yapıyı zeminden ayırıp depreme karşı korur. Ana yapının periyodu önemli oranda artırılıp yer hareketinin ivmesi ve depremden kaynaklı kuvvetin etkisi azaltılmış hale gelir.

Sismik izolasyon sisteminin bulunduğu bir yapı, geleneksel bir yapıya göre daha dayanıklı olacaktır. Bu noktada üç kat gibi ciddi bir fark öne çıkmaktadır. Günümüzde güçlendirmenin veya onarımının geleneksel yöntemler ile oldukça zor olduğu tarihi yapılarda sismik izolasyon uygulamaları başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. Aynı zamanda sismik yalıtım ile deprem riski yüksek bölgelerde farklı yapı tipleri söz konusu olabilecektir.

Sismik izolasyon maliyetlidir ve maliyeti yapı türlerine, zemin türlerine göre değişmektedir. Sismik izolatörde amacına uygun sistemin tercih edilmesi büyük önem arz eder. Sismik izolasyonun çalışma prensibini anlayabilmek için hemen aşağıda yer alan videoyu izlemeniz yeterli olacaktır:

Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler
Motor Yağı Konusunda En Başarılı Markalar
Artırılmış Gerçeklik Tanımı ve AR Kullanılan Oyunlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)