Shin Megami Tensei V incelemesi

Fahri Gün 14 Ara 2021 Oyun 345  0

Bu içeriğimizde Shin Megami Tensei V oyununu masaya yatırıyoruz. İşte Shin Megami Tensei V’e ilişkin detaylar…

Rol yapma oyunu Shin Megami Tensei V içerisinde Japonya Tokyo’da yaşayan sıradan bir okul öğrencisi olan ana karakterimizle tanışıyoruz. Şehirde vahşi saldırılar gerçekleştiğinden sınıf arkadaşlarımızla beraber kaldığımız yurda dönmemiz için bilgilendirilmekteyiz ve yaklaşık 15 dakikalık bu giriş kısmının sonrasında bambaşka bir ortamda yer alıyoruz. Bulduğumuz yeni ortamda melekler ve iblisler kol gezmekte olup her taraf harabe dolu. Melekler bir insana rastladığında onları güvenli bir yere götürmekte olup iblisler ise gördüğü herkese saldırmakta. Bu şekilde başlayan oyun zaman içerisinde yeni bilgiler ile oyuncunun daha fazla bilgi öğrenmesini sağlıyor.

Kendisine has bir evreni olan oyunda yaptığınız seçimlerin etkilerine oyun içerisinde görüyorsunuz. Yani oyun yaptığınız seçimlere göre şekilleniyor.  Hikaye olarak çok derin bir etkileyiciyi bulunmasada bu durum elbette oyuncudan oyuncuya değişkenlik gösterebilir.

Oyunda yeni bir karakter ile tanıştığınız zaman aranızı iyileştirmek için saatlerce uğraşmanız gerekmiyor. Yani Persona gibi serilerdeki kadar yoğun sosyal etkileşimler bulunmuyor. Bu çoğu oyuncuya göre artı bir yönken bazı oyuncular da bu durumdan memnun olmayabilir. Oyunun asıl dikkat çeken noktası ise oynanış olup, yapım oynanış bakımından oldukça iyi işler çıkarıyor. Büyük bir alanda gezerek çevrede bulunan görevleri yerine getiriyorsunuz. Miman isimli küçük yaratıkları bulup iblisler ile savaşarak seviye atlıyorsunuz. Ana görevleri yerine getirerek ilerlemeye çalışıyorsunuz ancak ana görevde ilerlemek için önce karakterinizi yeterince güçlendirmenizi tavsiye ediyoruz.

Oyunda yer verilen sıra tabanlı dövüş sistemine, daha önce sıra tabanlı oyun oynadığınız taktirde kolayca alışabilirsiniz. Press Turn Combat isimli savaş sisteminde bazı değişiklikler sunulmuş ve bu değişiklikler oyunu daha eğlenceli kılabiliyor. Düşmana zayıf noktasından zarar verdiğiniz zaman bir hareket hakkı daha kazanıyorsunuz. Düşmanın güçlü olduğu elementler ile yaptığınız saldırıyı ıskaladığınızda ise iki hareket hakkınız gidiyor. Bu da hem sizin hem de rakiplerinizin daha fazla zayıf noktaya zarar verebilmek için oynamasına neden oluyor. Oyun içerisinde düşmanlar arkanızdan kovalayarak ani saldırılar yapabiliyor. Bazen zor durumdayken sizi yakalayan iblisler sizle iletişime geçiyor. Örneğin bazıları para istiyor ve para verdiğiniz taktirde sizi rahat bırakacaklarını söylüyor. Bu hususta önünüzde iki seçenek bulunmakta olup bunlardan birisi önceki save noktasına dönmek veya paranızı kaybetmektir.

Yaşadığınız Netherworld üzerinde gezip yan görevleri yapıp bölgeyi keşfettiğiniz oyunda yapacak pek çok şey var. Ancak çok fazla değişiklik olmaması bir süre sonra keşif isteğinizi azaltabilir. Oyunda karşılaştığınız iblislerin çoğunu partinize alabilmeniz ise ilginç yanlarından biridir. Örneğin bir süre savaştıktan sonra canını belli seviyeye düşürdüğünüz bir iblisle konuşup size katılmasına ikna edebilirsiniz. Ancak bunun için size bazı sorular soruyorlar ve sorulara doğru cevap vermek gerekiyor. İblislerle yapılan pazarlıklar ise oyundaki en eğlenceli kısımlardan biri. İlk olarak iblisin kişiliğini anlamanız ve cevapları ona göre belirlemeniz gerekiyor. Örneğin bazı iblislere kur yaptığınız zaman hoşuna gidip size katılabiliyor. Her taktik her iblis için işe aramıyor. Bazı iblisler sizinle koşu yarışına girmek veya bilek güreşi yapmak istiyor. Bu hususta yetenek puanının seviyesi sonuca etkili oluyor.

Magatsuhi yetenekleri için gerekli olan seviye barı oyunun başlarında epey yavaş doluyor. İlerleyen seviyelerde ise birkaç turda bir doluyor. Bar dolduğu zaman kullanabileceğiniz yetenekler takıma avantaj veren güçlendirmeler ve karşı tarafa büyük zarar veren saldırılar gibi özelliklerin kullanılmasına imkan tanıyor. Eğlenceli bir dövüş sistemi yer alan oyun sabit bir parti ile ilerlemenizi engelleyecek çeşitli türlerde savaşlara ve bunun yanında dengeli bir zorluğa sahip olup, oyunun başında üç zorluk seviyesi bulunuyor. En zor seviyeyi seçtiğiniz zaman bir daha değiştiremiyorsunuz ve bu nedenle ilk oynayacaklara önermiyoruz. Normal zorluk seviyesinin ise en ideal ayarlandığını ve standart oyun deneyimi için de gayet yeterli olduğunu belirtelim.

Performans ve optimizasyon olarak gayet iyi olan oyun, hem görsel hem performans açısından bazı sorunlara sahip olsada oyun içi motor ile hazırlanan ara sahnelerin oldukça güzel gözüktüğünü, çizimlerin ve oynanışın da genel itibariyle başarılı olduğunu belirtmek gerekiyor. Oyun karakter animasyonları konusunda da iyi iş çıkarıyor. Ses ve müzik açısından da yeterli seviyede olan oyunun İngilizce seslendirmesi bulunuyor. Aynı zamanda ücretsiz bir DLC paketi ile Japonca seslendirme eklemek mümkün oluyor. Bu hususta kullanıcı kendi isteğine göre tercih yapabiliyor.

Sonuç

Orijinal SMT oyunlarını özleyen kitlenin gayet sevebileceği bir oyun. Çok fazla diyalog bulunmaması sizi bunaltmıyor ve aynı zamanda yeterli seviyede aksiyon yüklü. Sıra tabanlı savaş sistemi de gayet keyifli olup, genel itibariyle başarılı, oynanması gereken video oyunlarından biri olarak öne çıkıyor.

İNCELEME NOTUMUZ : 9.0 / 10

The Elder Scrolls Online: Necrom incelemesi
Oyun Dünyasında Tecrübe Puanı
Final Fantasy 16 İncelemesi
System Shock Yenilenmiş Versiyonu incelemesi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)