Repack Tanımı Hakkında Bilgiler

Fahri Gün 27 Tem 2022 Oyun 330  0

Bu yazımızda repack teriminin ne olduğuna değiniyor, repack terimini duyduğunuzda konuyla ilgili olarak fikir yürütebileceğiniz bilgilere yer veriyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Günümüzde video oyunu dünyası her geçen gün gelişmektedir ve milyonlarca kişi oyun oynamaktadır. Oyun dünyasının gelişmesi ile beraber korsan oyun sektörü de karşımıza çıkmaktadır. Zaman içerisinde, Türkçesi yeniden paketlemek anlamına gelmekte olan Repack hayatımıza girmiştir ve hızla yaygın hale gelmiştir.

Oyunlarla haşır neşir olan kişilerin duymuş olabileceği repack, işlevi oyunlarda gereksiz olarak gözüken bazı dosyaları kaldırarak yeniden paketlenerek sunulan dosyalardır. Örneğin bir oyunda çok sayıda dil dosyası var ise bunlar törpülenir ve oyunun boyutu düşürülerek korsan sürüm olarak yayınlanır. Oyun dosya boyutunun çok küçülmesiyle beraber oyunun daha hızlı bir şekilde indirilmesi mümkün hale gelmektedir. Bu durum pek çok oyuncunun işine gelmektedir ancak tehlikeli olduğu bilinmektedir.

Repack, internet bağlantısı kötü veyahut yavaş olan oyuncularca sıklıkla tercih edilen bir yöntem ancak korsan söz konusu olduğunda kullanılması etik dışı olarak kabul ediliyor ve elbette repack korsan sürüm indirildiği zaman sistem açısından bazı riskleri de bulunuyor. Örneğin repack korsan oyun indirildiğinde sisteme genelde virüs giriyor ve oyuncunun verileri tehlike altına giriyor. En önemlisi güvenlik hususunda önerilmemesidir.

Repack yerine orijinal olarak oyunlar indirip kurmak bilgisayar için çok daha güvenli bir yol olarak kabul ediliyor. Repack oyunların yüklenirken hata verme olasılığının fazla olması ve oyunda çeşitli bugların da yine silinen dosyalar yüzünden meydana gelmesi sorunuyla da yaygın olarak karşılaşılabiliyor.

Etiketler:
Nier Automata Oyununa Yüzde 60 İndirim Geldi
Hellblade Steam’de 3 Dolara Düştü!
GTA 5’de Arabanın Üstünü Açma Yöntemi
Assassin’s Creed Shadows Artık Sipariş Verilebiliyor!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)