PlayStation 5 Hakkında Kilit Bilgiler !

Fahri Gün 21 Tem 2020 Teknoloji 198  0

PlayStation serisine yakında yeni bir konsol daha katılacak. PlayStation 5 ismiyle gelecek olan konsol nasıl bir deneyim sunacak? İşte konsol hakkıdna bilmeniz gerekenler…

Ev konsolu PlayStation serisi son olarak PlayStation 4 ile karşımıza çıkmıştı. 2013 yılından beri aktif olan bu konsolun artık yenilenme zamanı geldi. Bu doğrultuda PlayStation 5’i duyuran Sony, PlayStation 5 ile daha iddialı gelecek.

PlayStation 5 Teknik Özellikleri :

  • CPU : 3,5 GHz’de 8x Zen 2 Çekirdek (Değişken Frekans)
  • GPU : 2,23 GHz’de 36 CU (Değişken Frekans), 10.28 TFLOP
  • GPU Mimarisi : Özelleştirilmiş RDNA 2
  • Depolama : 825 GB Özelleştirilmiş SSD
  • Genişletilebilir Depolama : NVMe SSD Slotu
  • Harici Depolama : USB HDD Desteği
  • Bellek : 16 GB GDDR6/256-bit
  • Bellek Bant Genişliği : 448GB/s
  • G/Ç İş Hacmi : 5,5GB / s (Ham), Tipik 8-9GB / s (Sıkıştırılmış)
  • Optik Sürücü (İsteğe Bağlı) : 4K UHD Blu-ray Sürücü

120 FPS – 8K

PlayStation 5, teknik özelliklerine bakılacak olursa bu zamana kadar üretilen en güçlü PlayStation konsolu. Ultra yüksek hızlı bir SSD sabit sürücü ile de gelen konsol bu bağlamda oyunculara ışık hızında bir deneyim sunabilecek. Donanım tarafında 120 FPS ve ray tracing desteği sunması, aynı zamanda 8K çıkışının bulunması ve 3D ses verebilmesi ileriye dönük oldukça iddialı bir ürün olduğunu gösteriyor.

Ray Tracing

Ray tracing ile ışık ışınları tek tek işleniyor ve böylece genel resme bakıldığında oyun çok daha iddialı , güzel gözüküyor. Göz kamaştırıcı grafikler sunabilecek yetenekte geleceğini söyleyebileceğimiz PlayStation 5 ile gerçekten de oyun teknolojisinin ne kadar ilerlediğini görme gibi bir şansınız olacak. PlayStation 5 oyunları yüksek hızlı SSD ile oldukça hızlı bir şekilde yüklenebilecek. 825 GB SSD ye sahip olan ürünü dilerseniz ek NVMe SSD sürücüler alıp kapasitesini artırabiliyorsunuz. Depolama alanından tasarruf etmek için harici bir HDD sabit sürücü bağlama gibi bir imkanınız da bulunuyor.

3D Ses

3D ses desteğine sahip olan PlayStation 5 ürünü 1000 farklı potansiyel ses kaynağından seslerin doğal bir şekilde oluşturulmasına katkı sağlamakta. Sesler sizin konumuza göre doğru bir şekilde gelebilmekte ve böylece örneğin oyun esnasında çevrede olan biteni çok iyi bir şekilde takip edebilmektesiniz. Bu bağlamda oyunlarda ses kalitesini önemseyen oyuncular için bir hayli önemli bir özellik olduğunu belirtmek gerekiyor.

Geri dönük oyunlarla uyumluluk

PlayStation 5 konsolunun sahip olduğu güzel özelliklerden birisi de PlayStation 4 oyunlarıyla da uyumluluk göstermesi. Yani PlayStation 4 oyunlarınızı PlayStation 5’te de oynamanız mümkün olacak. Bu durum PlayStation 4 oyunlarınızı çöpe atmanızı gerektirmeyecek. Üstelik PS5 üzerinde oynayabilmek için herhangi bir ek ücret ödemeniz de gerekmeyecek. PlayStation 1, 2 ve 3 sürümlerine ait oyunlar için ise aynı durumun şu an için söz konusu olmadığını yani duyurunun sadece PlayStation 4 oyunlarıyla ilgili olarak yapılmış olduğunu belirtelim.

PlayStation 5 Aksesuarları

Sony’nin yeni PlayStation 5 konsolu ile pek çok yeni resmi aksesuar da oyunculara sunulacak. Örneğin HD kamera, şarj istasyonu, Pulse 3D kablosuz kulaklık, medya kumandası bunlardan bazıları olacak. PlayStation 5’in resmi HD kamerası ile çift 1080p lens ile kayıt alınabilecek. Bunun özellikle yayıncıların işine yarayabilecek bir aksesuar olduğunu belirtmek gerekiyor.

Multimedya uygulama desteği

PlayStation 5 elbette bir oyun konsolu ve yinede PlayStation 4 gibi pek çok farklı multimedya uygulamasını barındırmakta. Örneğin Netflix , Amazon Prime Video bunlar arasında en popüler olanları…

Online Hizmetler

PlayStation Plus , PlayStation Now gibi çevrimiçi hizmetlere sahip olan PlayStation , yeni PlayStation 5 konsolunda da yine aynı hizmetleri sunacak. Oyuncular PlayStation Network kullanarak arkadaşlarıyla veya yabancılarla karşılıklı oyun oynayabilecek. PlayStation Plus aboneliği ile ücretsiz oyunlar kazanabilecek ve indirimli olarak oyunlardan yararlanma şansları olacak. PlayStation Now ile de bulut saklama hizmetlerinden yararlanabilecekler. Böylece verileriniz sistemler arasında kolay bir şekilde yedeklenebilecek.
Etiketler:
Samsung, Kenya’ya 1000 adet tablet bağışında bulundu
Amper Hesaplama Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Para Kazanmaya Yarayan Uygulamalar
LED ve LCD Arasında Bulunan Farklar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)