Mutlaka Remake Yapılması Gereken 3 Video Oyunu

Fahri Gün 10 Eyl 2022 Oyun 99  0

Yeni içeriğimizde mutlaka remake sürümünün ortaya çıkarılması gereken üç video oyununa değinmekteyiz. İşte o 3 oyun!

Oyun dünyasında özellikle son yıllarda remake, remastered oyunlarının piyasaya sürüldüğünde şahit oluyoruz. Bazen remastered ve remake yapımları gerçekten gereksiz oluyor çünkü zaten oynanışı gayet yeterli olan, grafiksel olarak da yeterli video oyunlarına remake ve remastered yapıldığına şahit oluyoruz.

Yeni oyunlardan ziyade eski oyunların elden geçirilmiş veya yeniden yapılmış sürümlerinin ortaya çıkarılması durumu pek çok şirket tarafından tutulmuş bir işin devamı niteliğinde olduğundan çok tercih edilsede bazı eski yapımların remake ve remastered sürümlerini ortaya çıkarmak ise teknik sorunlardan dolayı mümkün olmayabiliyor daha doğrusu mümkün oluyor ancak ciddi bir emek ve maliyet gerektirdiğinden vazgeçilebiliyor.

İkisinin arasındaki fark ne?

Remastered video oyunu bir yapımın grafiksel olarak yeniden elden geçirilmiş sürümü olarak özetlenebilir. Bu tarz projelerde ana odak noktasının oynanış olmadığını görürüz. Daha çok görsellik üzerine çalışıldığına şahit oluruz. Remake sürüm ise bir oyunun yeniden yapılmış sürümü olup, Hikaye olarak orjinaline sadık kalınıp zenginleştirilip yeni ara sahneler ve hatta yeni görevler dahil edilebilir. Bazen oynanış da tüm yönleriyle yeniden ele alınır. Daha zengin oyun mekanikleri eski sürüme dahil edilir. Bununla beraber animasyonlar ve ara sahneler de dahil edilir. Tüm bu nedenlerden remake sürümlerin çok daha kapsamlı olduğunu, remastered sürümlerin ise remake sürüme nazaran daha kısıtlı olduğunu yani sadece grafiklere değindiğini söyleyebiliriz. Peki remake yapılması gereken video oyunları hangileridir?

The Witcher 1

Piyasaya sürülme yılı 2007 olan The Witcher 1, meşhur The Witcher serisinin başlangıç oyunudur. Söz konusu oyunu CD Projekt RED geliştirdiğinde o zaman ufak bir kadroydu ve büyük bir bütçeye sahip değildi. Bu yüzden oyun da çok iyi grafiklere ve iyi bir oynanışa sahip değildir. Bu yüzden oyunun yenilenmesi , yeniden elden geçirilmesi gerekmektedir. Özellikle son oyunu yani The Witcher 3 ile oyuncuların büyük beğenisini kazanmış olan serinin ilk oyununu umarız bir gün yeni grafikler ve yeni oynanış sistemiyle görme şansımız olur.

The Elder Scrolls III: Morrowind

Çıkış tarihi 29 Nisan 2002 olan, bu bağlamda üzerinden 20 yıllık uzun bir zaman geçmiş olan Morrowind yapımı, The Elder Scrolls serisinin önemli oyunlarından biridir. Ancak günümüzde artık epey eskiyen bir oynanış sistemine ve oldukça eski grafiklere sahiptir. Bu nedenle yeniden elden geçirilmesi, yeni sürümünün çıkarılması gereken video oyunlarından biri olarak kabul edilmektedir.

GTA Vice City

GTA serisinin en iyi oyunlarından biridir. Her ne kadar GTA Vice City için remastered sürüm çıkmış olsada remake sürüm çıkmamıştır ve zaten yenilenen remastered sürümün grafikler konusunda bile başarısız bulunarak eleştiriler aldığı bilinmektedir. Bu yüzden Rockstar Games’ten telafi niteliğinde remake sürümünü çıkarması beklenmektedir.

Bu yazımızda video oyunu dünyasında remake sürümünün çıkarılması beklenen üç video oyununa değindik. Konuya dair yorumlarınızı aşağıdan yazabilir, sizin aklınızdaki video oyunlarını belirtebilirsiniz.

Battlefield 1 Hala Oynamayanlar İçin 55 TL’ye İndi!
The Quarry İncelemesi
TMNT: Shredder’s Revenge incelemesi
El Konsollarının Tarihi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)