Debriyaj Setinin Unsurları

Fahri Gün 09 Eyl 2022 Teknoloji 256  0

Yeni yazımızda debriyaj setinin unsurlarına değinmekteyiz. İşte debriyaj seti hakkında bilmeniz gereken hususlar…

Debriyaj Seti Unsurları:

Debriyaj Balatası

Baskı plakası ile volan arasında yer almaktadır Balatanın merkez kısmında vites kutusu giriş milinin dişlerine uyum sağlayacak bir şekilde tasarlanmakta olan göbek yer alır. Debriyaj devreye girdiğinde balata sıkışarak motordan gelen güç vites kutusu güç miline aktarılmaktadır.

Volan

Bir motordan gelen devinimi düzeneğe aktarmakta olan, makinelerde devinim hızını düzgün tutmaya yarayan tekerlek kısmı olarak bilinir. Temel görevi motorun ürettiği gücün vites kutusuna aktarılmasını sağlamak olup, volan dişlisi olarak da isimlendirilir. Motorda yanma aşamasında vibrasyon oluştuğunda volan dişlisi titreşimleri emerek debriyaja sürtünme alanı oluşturmaktadır.

Debriyaj setinin önemli parçalarından birisi volan dişlisi olup, alüminyum veya çelik malzemeden üretilmiş ısıya karşı dayanıklılığı olan sağlam bir yapıdır. Hareketini krank milinden almaktadır.

Rulman

Debriyaj setinin kalbi olarak bilinen rulman, debriyaj pedalına basıldığında aktarım sağlanan güç debriyaj halatı ile rulmana yönlendirilmektedir. Debriyaj rulmanı baskı plakanın tam ortasında yer alarak debriyaj şemsiyesine baskı uygular ve debriyaj balatası baskı yapmayı keser. Böylece motordan gelmekte olan güç vites kutusuna aktarılmamış olur ve vites değiştirmeye uygun bir hale gelir.

Debriyaj Çatalı

Debriyaj düzeneğinin manuel olarak kontrol edilmesine imkan tanıyan, debriyaj pedalının adeta beyni olarak kabul edilir. Debriyaj pedalına bastığınız zaman güç bu çatal ile kontrol edilmekte ve sistemin başlangıcı verilmektedir. Konuya dair görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmından iletebilirsiniz.

Doğal Dil İşleme Hakkında Bilgiler
Teknolojide Origami
Grafen Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Türksat 6a’nın Fırlatılmasına Saatler Kaldı!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)