Meşhur GTA Serisinin İlk Oyunu GTA 1 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fahri Gün 08 Oca 2018 Oyun 313  0

Dünyanın en ünlü oyunlarından biri olarak kabul edilen GTA serisinin ilk oyunu olan GTA 1’in nasıl bir oyun olduğunu biliyor musunuz? Sizler için GTA serisinin ilk oyunu hakkında detaylı bilgiler derledik.

GTA serisi günümüzde milyonlarca kişi tarafından oynanıyor. Serinin ilk oyunu bundan çok uzun zaman önce çıkmıştı. 1997 yılında piyasaya sürülen ilk GTA, pek çok kişi tarafından bilinmeyen bir oyundu. Oyun o kadar absürttü ki karakterimiz oyun içerisinde gaz çıkarıyordu. Eminim eğer eski bir oyuncu değilseniz bunu duyduğunuzda şaşırmışsınızdır ama bu doğru.  Oyunu oynarken karakterimiz  bildiğiniz gaz çıkarıyordu ve bu ikinci oyun olan GTA 2’de de vardı. Bu durum oldukça komikti. Oyunu tasarlayanların eğlenmeyi amaçladıkları çok açıktı. Fakat komik ve eğlenceli bu oyun zamanla milyarlar kazandıracak efsanevi bir yaşam simulasyonuna dönüşecekti.

GTA 1, iki boyutlu bir oyun olup kuş bakışı olarak oynanmaktaydı. Zaten o zamanın şartlarında kuş bakışı olmayan üç boyutlu oyunlar tasarlamak çok zordu. Tahminimizce geliştiricinin yeterli bütçesi de zaten yoktu. Grafiksel olarak zayıf olan oyunda işin şaşırtıcı tarafı bugün GTA oyunlarında bulunan pek çok özellik vardı. Mesela yine arabaları çalabiliyor, görevler alabiliyordunuz. İnsanlara sataşıp polisleri peşinize takabiliyordunuz.

GTA 1’de görevleri telefon kulübelerinden alıyordunuz. Oyun sırasında bir yayaya veya arabaya çarptığınızda para kazanıyordunuz. Kontrol sistemi ise biraz sıkıntılıydı. Arabaları istediğiniz gibi yönlendirmek biraz zordu. Oyunda 4 adet silah çeşidi bulunmaktaydı. Araç çeşitleri ise epey zengindi.

GTA 1 ile ilgili bir ilginç bilgi daha vardır. O da GTA 2’den sadece iki yıl önce piyasaya sürülmüş olmasına rağmen iki yıl içinde iki ek paketinin çıkmasıdır.

Böyle bir efsaneyi meydana getirdiği için GTA 1 çok iyi bir başlangıç diye düşünebilirsiniz ancak aslında öyle değil. 1999 yılında piyasaya sürülen GTA 2, GTA 1’e göre çok daha başarılı olmuştur. GTA 2 çıkmasıyla pek çok oyuncu GTA 2’yi oynamış, GTA 1’i ise oynamamaya başlamıştır. İki oyun arasında sadece iki yıl olması ve GTA 2’nin daha iyi bir oyun oluşu insanları GTA 2 oynamaya yönlendirdi. Yani GTA 1 çok popülerleşemeden son bulan bir oyun oldu. Yine de bir efsanenin başlangıcı olduğu için özel bir oyundur ve eminiz ki Rockstar Games’te yeri başka olan bir oyundur. Nede olsa ilk göz ağrıları hep özeldir.

Etiketler:, ,
Warframe Nintendo Switch Platformunda Milyonlarca Kişiye Ulaştı!
Hellblade Efsanesinin Yeni Bir Sürümü Konsollar İçin Çıkışını Gerçekleştirdi
Old Man’s Journey Neredeyse Bedava Oldu!
Eagle Flight Büyük Bir İndirime Girdi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)