Kameralar İle İlgili Doğru Zannedilen Yanlışlar

Fahri Gün 14 Oca 2018 Teknoloji 360  0

Kamera satın alacak olan kişiler genellikle özelliklerine dikkat eder. Fakat kamera özelliklerinin ne anlama geldiğini bilmedikleri için aslında kötü olan bir özelliği iyi olarak algılayabilirler. Yeni makalemizde kameralar hakkında yanlış bilinen noktaları izah ediyoruz.

Fazla Zoom Daha İyidir

Esasen zoom özelliği gayet faydalı bir özelliktir fakat yukarıdaki başlıktaki gibi bir cümle hatalı olacaktır. Çünkü bir kameranın zoom yetisinin çok yüksek olması onu çok iyi yapmaz. Zoom hususunda kameraların farklı nitelikleri vardır. Mesela djital nitelikli bir kamera ile zoom yaptığınızda çözünürlük ciddi ölçüde düşecektir. Dijital zoom işlemi bir fotoğrafı kesip daha sonra kesilen kısmı yakınlaştırmak gibi bir şeydir. Haliyle zoom özelliği ne kadar fazla gözükürse gözüksün keskinlik düşmesi gibi sorunlar baş gösterir.Optik zoom nitelikli ise belli farklı özelliklere sahip olduğu taktirde keskinlik düşmesi gibi sorunlar olmaz.

RAW JPEG’den Daha İyidir

Bu da bir yanılgıdır. Esasen ayarlar doğru yapıldıysa JPEG fotoğraflar da iş görüp hem de daha az yer kaplayacaklardır.

En İyi Marka Şudur Şunu Almalısınız

Bu tür öneriler de yine hatalıdır. Fotoğrafçıların hangi makineyi daha rahat kullandıkları ve daha iyi çekimler yapabildikleri esas dikkat edilmesi gereken noktadır. Bazı markalar hem sektörde uzun yıllar bulunmalarından hem de kalitelerinden ötürü daha çok tercih edilmektedir bu doğru fakat önemli olan fotoğrafçının istediği objektife sahip olabileceği cihazı seçmesidir.

Fazla Megapiksel Özellikli Kameralar Daha İyidir

Bu da yanlış bir düşüncedir. Megapikselin yüksek olması bazen sandığınız gibi avantajlar sağlamadığı gibi boyut olarak da kambur oluşturur. Örneğin sensör boyutu değişmeden çözünürlüğün arttırılması görüntüden istenilen verimin alamamasını ortaya koyacaktır. Yani megapikselin az veya yüksek olması kameranın çok kötü veya çok iyi olduğu anlamına gelmez. Bu durum akıllı telefon kameralarında da geçerlidir.

Telefonların Kamerası İle Profesyonel Kamera Gibi İyi Fotoğraflar Çekilemez

Bu günümüzde tarihe karışan bir husustur. Netice itibariyle akıllı telefonların teknolojisi çok gelişti ve özellikle amiral gemisi olarak tabir edilen cihazlarda çok güçlü  kameralar kullanılıyor. Doğru teknikler ile profesyonel makine ile çekilmiş görüntüleri aratmayacak görüntüler elde edilebiliyor.

Etiketler: ,
Epic Store’a Heyecan Verici Bir Özellik Eklendi
Google Earth Nedir Nasıl Kullanılır?
WhatsApp Hesap Bilgileri Nedir ve Nasıl İndirilir?
Asus Zenbook Pro Detaylı İnceleme

Yorum Yapmayı Unutmayın :)