Kaliteli İçerik Üretmenin İpuçları

Mehmet Ali Çelik 22 Kas 2018 İnternet 359  0

İnternet, devasa bir bilgi kütüphanesi olarak her gün yeniden güncellenen ve sürekli yayında olan bir ağ. Milyonlarca veriyi barındıran bu sistemde, “içerik” de önemli bir rolü üstleniyor.

İnternet ağının ön yüzü, kullanıcılara sunulan içeriklerden oluşuyor. Metin, ses, görsel ve video olarak farklı formatlara ayrılan bu içerikler, kullanıcıyla yayıncı arasında bir iletişim gerçekleşmesini sağlıyor.

Türkçe içerikte başta editörler olmak üzere blogger, vlogger, yazar ya da kullanıcılardan ciddi eleştiriler geliyor. Bu durumun özellikle yabancı içeriğin Türkçe içerikle kıyaslanması sonrasında gerçekleştiğinden bahsetmek mümkün.

Türkçe içerikte kalite açısından gelinen nokta pek iç açıcı değil. Bu durum özellikle içerik sağlayıcıları yakından ilgilendiriyor.

İnternet kullanıcıları olarak Türkçe içeriğin kalitesi noktasında her birey, belli sorumluluklar taşıyor. Eğer bir içerik sağlayıcısı iseniz o halde belli önerileri dikkate alabilir ve bunları uygulayabilirsiniz.

İşte kaliteli içerik üretmek için dikkate alabileceğiniz belli öneriler:

  1. İçerik üretirken şeffaf ve yalın olmaya özen gösterin. Bu sayede her yaştan ve kültürden kullanıcıyla iletişim kurabilmek daha kolay olabilir.
  2. Kullandığınız dile hakim olun. Hangi dilde içerik üretiyorsanız; o dilin gramer yapısına hakim olmalı ve hatalı kullanımlara neden olmamaya dikkat etmelisiniz.
  3. Hedef kitlenizi belirleyin. Bu sayede hedef kitlenize göre bir hitap ve dil geliştirebilir, kullanıcılara aradıkları ya da ilgilerini çekebilecek bilgileri sağlayabilirsiniz.
  4. İçeriklerinizi ilgili platformlara göre paylaşın. İçeriğinizin başlığını internet siteniz, Google ve sosyal medyada o platforma göre düzenleyebilir ve bu sayede daha çok kullanıcının ilgisini çekebilirsiniz.
  5. Kalitesiz içerik sağlayıcıları eleştirin. Bu alandaki duyarlılığınız, diğer kullanıcıların duyarlılık geliştirebilmeleri açısından ciddi bir adım olabilir.

 

Hepsiburada Müşteri Hizmetlerine Hemen Bağlanma Yöntemi
En Fazla İnternet Tüketen Mobil Uygulamalar
Chrome Dosya İndirme Hatasını Giderme Yöntemi
İnternet Tarayıcısına Bulaşan Virüsleri Temizleme Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)