Just Dance 2019 Detaylı İnceleme

Fahri Gün 16 Oca 2019 Oyun 457  0

Sizler için yeni bir inceleme içeriği daha hazırladık. Bu makalemizde Just Dance 2019 oyununun artı ve eksi yönlerine değinecek, oyun ile ilgili incelememizin notlarını sizlerle paylaşacağız.

Just Dance serisinin yeni oyunu olarak karşımıza çıkan Just Dance 2019, son şarkılar ve özelliklerle karşımıza çıkmıştı. Just Dance 2019, isminden de anlaşılabileceği üzere dans etme üzerine kurulu bir oyun. Dolayısıyla her oyuncu tarzına hitap eden bir oyun değil. Ancak kendisine has sağlam bir kitlesinin olduğunu ve her çıkan yeni oyunun bu kitle tarafından heyecanla satın alındığını ifade etmek gerekiyor. 

Dansla çok aranız yoksa bile…

Öte yandan Just Dance, genel itibariyle dansla pek alakası olmayan her kişiyi etkileyebilecek tarzda bir yapım. Çünkü oyunda isterseniz tüm figürleri ezberleyerek profesyonel gibi oynayabilir, isterseniz de yalnızca ritimlere kendinizi bırakarak doğaçlama bir şekilde eğlenebilirsiniz. Yani oyun size illa doğaçlamadan çıkacaksınız diye bir şart koşmuyor. Zaten böyle yapsa eğlencesi de biraz kaçardı.

Akıllı telefon ile katılma imkanı

Bu oyunda farklı oynanış imkanları da sağlanması oldukça hoş olmuş. Mesela PlayStation kameranız veyahut kinect ile oyun sizin görüntünüzü algılamakta ve ona göre oynayabilmektesiniz. PlayStation sahipleri Move kontrolcüyle, Switch sahipleri ise Joy-Con kontrolcüyle oynayabiliyor. Aynı zamanda akıllı telefon desteği de var ve bizce bu son derece yerinde olmuş. Sonuçta bu tarz oyunlar arkadaşlarla beraber daha keyiflidir. Herkesin oynayabilmesi için akıllı telefona destek verilmesi oldukça güzel bir avantaj. Ancak elbette özel bir uygulamaya ihtiyaç duyulacağını belirtelim. Kontrolcüsü bulunmayan akıllı telefon sahipleri özel uygulamayı indirerek eğlenceye katılabilir. 

İç açıcı menü

Just Dance genel itibariyle rengarenk bir seri ve eğlence temalı bir menüyle sizi karşılıyor. Bunun da isabetli olduğunu söyleyebiliriz. Renkli menü içerisinde profil ayarlamalarınızı yapıyor, şarkı listenizde kalabalık bir listeyle karşılaşıyor ve pek çok dans türüne müsait müzikleri seçebiliyorsunuz. Ancak ilk etapta tüm şarkıların açık olmadığını belirtelim. Bunun da oyunun bir cilvesi olduğunu söyleyebiliriz. Oynadıkça ve böylece seviye atladıkça diğer müziklerin kilitlerini açabiliyorsunuz. 

Bakalım ne kadar iyi bir dansçısınız?

Oyunda dans ederken parçanın sonunda sergilediğiniz performans puanlandırılıyor. Figürlerin doğruluğuna göre puan kazanmaktasınız. Ancak loot makinesi sisteminde de kullanabiliyorsunuz ve telefonu uygun bir şekilde sallayarak, dans etmeden tam puan alabiliyorsunuz. Bu da binevi yapay zekayı kandırmak anlamına geliyor ve oyunun bu noktada bir handikapı olduğunu söylemek mümkün. Ancak elbette akıllı telefonu hareket ettirmek aslında binevi kendinizi de kandırmak demek çünkü oyun zaten bir dans oyunu ve dans etmediğinizde, yalnızca telefonunuzu ritme göre salladığınızda hiç bir anlamı yok.

Arkadaşlarla daha eğlenceli!

Just Dance 2019, serinin izinden başarılı bir şekilde gidiyor ve kalabalık bir şekilde oynadığınızda ne kadar eğlenceli olduğunu daha çok ihssediyorsunuz. Ancak önceki Just Dance oyunlarına göre büyük bir farklılığı var mı? İşte orası epey tartışılır. Ancak yine eğlenceli dansları ve müzikleriyle alanının en iyilerinden biri olduğu aşikar. Öte yandan oyunu dar bir alanda oynamanız size sıkıntı çıkarabilir. Çünkü oyun genel itibariyle geniş bir ortam gerektiriyor. Özellikle de arkadaşlarınızla beraberseniz oynarken birbirinize çarpmamanız ve etrafı kırıp dökmemeniz için geniş bir alana yayılmanız gerekli. Aynı zamanda arkadaşlarınızı tembihleyin ki telefonu sıkı tutsunlar. Aksi taktirde oynarken ellerinden fırlayıp düşebilir :).

İnceleme özeti:

Son oyunun Unlimited içeriğine yönlendiriyor olmasının bir dezavantaj olduğunu söylemek mümkün. Aynı şekilde loot makine sistemi de eleştirilebilir. Ancak gerek farklı ve işlevsel kontrol seçenekleri, gerekse alanındaki gücü ile kuşkusuz ki tercih edilmesi gereken yapımlardan biri. Just Dance 2019 yazının yayımlandığı tarih itibariyle 248.00 TL’den satılmaktadır. Biraz yüksek bir fiyatı olduğu söylenebilir ancak söz konusu müzikler ve dans olunca telif unsurlarını göze almak gerekir. Yani yapımcı için yüksek bir maliyeti olduğu kesin. Eğer zaten bir Just Dance oyununa sahipseniz, illa bu son çıkan oyunu satın almanız gerekli diye bir şart da yok yani çok bariz üstünlük söz konusu değil. Bu elbette kullanıcının biraz da beklentileri ve bütçesiyle ilgili bir durum.
Little Nightmares 2 İncelemesi
XCom 2 Collection IOS İncelemesi
The Medium İncelemesi
Bioshock The Collection İçin Büyük Bir İndirim Fırsatı Sunuldu

Yorum Yapmayı Unutmayın :)