Android Telefonlarda Kullanılabilecek iOS Özellikleri!

Fahri Gün 17 Oca 2019 Mobil 516  0

Hazırladığımız yeni içeriğimizde Android bir akıllı telefona sahip olan birinin iOS cihazlarda çalışan bazı özelliklerden yararlanmalarının mümkün olduğundan bahsedeceğiz ve bu konuda örnekler vereceğiz.

Günümüzde mobil platformda en yaygın işletim sistemleri kuşkusuz ki Android ve iOS. İkili arasında yıllardır büyük bir rekabet var ve Apple’ın bu rekabette tek başına ayakta kalmasındaki en büyük nedenlerden biri sahip olduğu yazılımı ve kendisine has özellikleri. Öte yandan Apple telefonlarda kullanılan bazı özellikleri Android akıllı telefonlarda da kullanmak mümkün.

Ekran kaydı yetenekleri

Ekran kaydı hususunda iPhone ve iPad aygıtlarında ekranda neler olup bittiğini kolayca kaydedebilmektesiniz. Bu kolaylık iOS 11 ile mümkün oldu. Öte yandan Android akıllı telefonlarda da aslında bir pratiklik söz konusu. AZ Screen Recorder isimli uygulama sayesinde Apple telefonlarındaki bu kolaylığı Android akıllı telefonlarında da kullanmak mümkün.

Spotlifht yetenekleri

Bir diğer özellik ise iOS ve MacOS evrensel arama aracı olan iOS Spotlifht’ın Android akıllı telefonlarında da kullanılabiliyor olması. Hatta bazı akıllı telefonlarda varsayılan olarak sunuluyor. Bazı Android akıllı telefonlarda yalnızca Launcher uygulaması yükleyerek iOS Spotlight uygulamasının sahip olduğu özelliklerin bir benzerine siz de sahip olmuş oluyorsunuz.

Assistive Touch yetenekleri

Assistive Touch özelliği için ayrıca parantez açmak gerekiyor çünkü Assistive Touch, erişilebilir seçenekleri hususunda Pie ve Android ekosistemine de katkı sağlamakta. Bu özellik iOS’ta Home tuşu bozulduğunda size çok büyük bir yarar sağlamaktaydı. Aynı şekilde Android Pie akıllı telefonlarda da kullanılabilir.

Etkileşimi daha iyi seviyeye getirin

Apple tarafında cihazlar arasında etkileşim çok iyi seviyede. Mesela akıllı telefonunuza gelen mesajları kolayca MacBook cihazınız üzerinde okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz. Ancak bu özellik yalnızca Apple’a has değil. Mesela Android akıllı telefonlarda kullanmak için Pushbullet isimli uygulama işinizi görecektir. Bu uygulama ile bilgisayarınız ve akıllı telefonunuz arasında tam bir etkileşim kurabiliyorsunuz.

Ekran görüntüleri için anında detaylı düzenleme

Son olarak ekran görüntüsü yeteneklerine değinmek istiyoruz. Bazı akıllı telefonlarda ekran görüntüsü aldıktan sonra kolayca kırpma ve işaretleme yani düzenleme işlemleri gerçekleştirebilmektesiniz. Fakat Android akıllı telefonların çoğu undan yoksun. Yine de Screenshot Crop and Share yazılımını kullanarak her Android akıllı telefonunda bu yeteneğe erişebiliyorsunuz. Bu makalede verdiğimiz uygulamalar yalnızca popüler olan örnekler olup benzerleri ile ilgili Play Store üzerinde bir araştırma yapabilirsiniz.
Etiketler: ,
Oppo Reno 6 ve Reno 6 Pro Karşılaştırma
Oppo A11s Özellikleri Belirlendi
Realme 8s 5G ve 8i’nin Özellikleri Belli Oldu
Redmi Note 8 Pro ve Note 9 Pro Android 11 tabanlı MIUI 12.5 güncellemesi aldı

Yorum Yapmayı Unutmayın :)